Nurettin Sönmez Kimdir? Nereli, kaç yaşında ?

30.09.2021
Nurettin Sönmez Kimdir? Nereli, kaç yaşında ?

Nurettin Sönmez (Bamsı Beyrek) Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Dizileri

Dizi oyuncusu olan Nurettin Sönmez, özellikle son dönemlerde dikkat çeken ve ilgi gören tarihi yapımların aranılan oyuncularının başında geliyor. Birçok meslektaşına göre daha geç sayılabilecek yaşta oyunculuk kariyerine başlayan sanatçı, yine de birçok önemli yapımda başarıyla roller üstlendi.

Özellikle TRT 1’de yayımlanan Diriliş Ertuğrul ve ATV’de yayımlanan Kuruluş Osman dizilerinde canlandırdığı Bamsı Beyrek karakteri ile ülke genelinde daha geniş kitlelerce tanındı. Hatta bu yapımların yurt dışına pazarlanması ile Sönmez’in ünü, Türkiye dışına da ulaştı.

İşte Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman’daki Bamsı Beyrek rolüyle izleyicileri kendine hayran bırakan Nurettin Sönmez’in hayat hikâyesi:

Nurettin Sönmez Nereli?

İstanbul’da doğdu. Oyuncunun anne tarafı Arnavut göçmenidir. İstanbul Üniversitesi Maden Mühendisliği’nde okudu. Ancak daha sonra buradaki eğitimini tamamlamayarak yarıda bitirdi. Oyuncu olma isteği ağır basan Sönmez, Diyalog İletişimcilik Okulu’na kayıt oldu. Tiyatro eğitimi de alan sanatçı, İstanbul Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

Nurettin Sönmez Kaç Yaşında?

24 Temmuz 1978 tarihinde dünyaya geldi. Aslan burcu olan başarılı isim, 2021 yılı itibariyle 43 yaşındadır. Sanatçılık kariyerinde istikrarlı bir grafik çizen Sönmez, çoğunluğu tarihi olmak üzere birçok önemli dizide rol aldı.

Nurettin Sönmez’in Oynadığı Diziler

İlk dizi deneyimini 2011 yılında Mavi Kelebekler adlı dizi ile yaşadı.  1992’de başlayan Bosna savaşında Bosna halkının yaşadıklarını ve acılarını anlatan bu dizide Branka Brekoviç karakterini canlandırdı. Sanatçı, TRT 1’de yayımlanan Mavi Kelebekler’de; Alma Terzic, Burak Hakkı, Oya Okar ve Yunus Emre Yıldırımer’e eşlik etti.

Daha sonra Bir Zamanlar Osmanlı dizisinin kadrosunda bulundu. Yönetmenliğini Altan Dönmez’in yaptığı; Türk sinemasının sultanı Türkân Şoray, Özcan Deniz, Tolga Karel, Hazım Körmükçü ve Fırat Tanış’ın başrollerinde bulunduğu bu TRT 1 dizisinde Gaddar Ali karakterine hayat verdi. Sanatçının bundan sonra oynadığı dizi yine bir tarihi yapım kimliğindeydi. Seyirciler onu, Bir Zamanlar Osmanlı’nın devamı olan Osmanlı’da Derin Devlet’te yine Gaddar Ali olarak izledi.

2013’te ATV’de ekranlara gelen Tatar Ramazan’ın kadrosunda bulundu. Kerim Korcan’ın 1969 yılında basılan hikâye kitabından uyarlanan dizide Bülent İnal, Burak Yamantürk, Osman Soykut, Burcu Kara, Özge Özpirinçci ve Umut Karadağ gibi oyunculara eşlik etti. Sönmez, Tatar Ramazan’da Ulvi karakterini canlandırdı.

Oyuncunun adını daha geniş kitlelere duyuran yapımları ise bundan sonra ki süreçte ekranlara geldi. Mehmet Bozdağ, Atilla Engin, Ozan Bodur ve Aslı Zeynep Peker Bozdağ’dan oluşan senaryo ekibinin elinden çıkan Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizileri, sanatçının kariyerinde ayrı bir sayfa açtı.

Başarılı oyuncu, her iki yapımda da Bamsı Beyrek karakteriyle ekranlarda göründü. Sanatçıya, Diriliş Ertuğrul’un başrolünde Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner, Hülya Darcan, İlker Aksum, Esra Bilgiç; Kuruluş Osmanlı’nın başrolünde ise Burak Özçivit, Nurettin Sönmez, Ragıp Savaş, Erkan Avcı, Yeşim Ceren Bozoğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Kanbolat Görkem Arslan eşlik etti.

Yıllarına göre Nurettin Sönmez’in oynadığı diziler:

2019 – Kuruluş Osman

2014 – Diriliş: Ertuğrul

2013 – Tatar Ramazan

2013 – Osmanlı’da Derin Devlet

2012 – Bir Zamanlar Osmanlı

2011 – Mavi Kelebekler

Nurettin Sönmez Sosyal Medya Hesabı

Başarılı sanatçı, sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Sönmez, hem Instagram hem de Twitter üzerinden sık sık paylaşımlarda bulunuyor. @nurettinsonmez olan Instagram hesabını 2021 yılı Nisan ayı itibariyle 1 milyon 800 bin, nsonmezofficial olan Twitter hesabını da 108 bin 400 hesap takip ediyor.

You cannot copy content of this page