Nuri Harun Ateş kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

24.02.2022
Nuri Harun Ateş kimdir? Nereli ve kaç yaşında?

Nuri Harun Ateş, 26 Ocak 1980 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir.

Kafası Karışık Kontrtenor adında bir albümü olan Ateş, şarkıcı ve film müziği bestecisidir.

Profesyonel sanat hayatı 2002 yılında Mustafa-Övül Avkıran 5. Sokak Tiyatrosu’na dahil olmasıyla başlayan Nuri Harun Ateş, 2003 yılında “Neos Cosmos” adlı oyunda şarkıcı oyuncu olarak yer alıp, International Zurich Theater Spektakel 2003 performans ödülüne layık görüldü.

Nuri Harun Ateş International Zurich Theater Spektakel sponsorlarından aldığı bursla 2004-2005 Eğitim Öğretim Yılını İsviçre Schola Cantourum Basiliensis eski müzik okulunda tamamladı.

Nuri Harun Ateş 2005-2008 yılları arasında İstanbul Devlet Konservatuarında Prof. Dr. Güzin Gürel ile çalıştı.

Nuri Harun Ateş 2004-2009 yılları arasında 5. Sokak Tiyatrosu’yla yaptığı 2. müzikli oyunu olan “Aşhura” ile Hollanda, Almanya, İsveç, İtalya, Danimarka, Belçika, İsviçre, Fransa’nın başlıca müzik ve tiyatro festivallerinde performans sergiledi.

Nuri Harun Ateş 2007 Danimarka Kopenhag Hotel Proforma Tiyatrosu’nun son projesi “The Sand Child” filminde şarkıcı oyuncu olarak yer aldı.

Nuri Harun Ateş 2007 yılında Türkiye’nin en önemli opera yarışmalarından birinde jüri özel ödülüne layık görüldü. Bu ödül bir Kontrtenora verilen ilk ödül oldu.

Nuri Harun Ateş 2009 Ağustos ayında dünya prömiyerini Danimarka’da yapan “Glorious Death” isimli müzikal ile birlikte İsveç, Norveç, İngiltere turneleri yaptı.

Nuri Harun Ateş 2009 Rotterdam Opera Günleri’nde dünya prömiyerini yapan “Dar-ül Love” isimli tek kişilik yeni opera ile Garaj İstanbul’da sahne aldı. Bu eser Türkiye’de yapılan ilk ve tek “Yeni Opera” eseridir.

Nuri Harun Ateş 2010 Freiburg Devlet Tiyatrosu Garaj İstanbul ortak yapımı “Kabinet” adlı oyunda şarkıcı oyuncu olarak rol aldı.

Nuri Harun Ateş 2011-2017 yılları arasında çeşitli firmaların özel gecelerinde konserler verdi.

Nuri Harun Ateş 2017 Kaş Antik Tiyatrosu’nda Soprano Demetra George Mustafaoğlu ile “Ateş and Diva” performansını sergiledi.

Nuri Harun Ateş “Kafası Karışık Kontrtenor” performansı ve klasik müzik konserleri devam etmektedir.