Öğretmenlik Nedir? Öğretmenlik kariyer mesleği midir?

12.11.2022

Öğretmenlik Nedir? Öğretmenlik kariyer mesleği midir?

Öğretmen, toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye verilen mesleki ünvandır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde, ‘Mesleği bilgi öğretmek olan kimse’ olarak tanımlanan öğretmenlik, alan eğitimi ve pedagojik formasyon gibi süreçlerin ardından edinilebilen bir meslektir.

Her sosyal değişim gibi, öğretmenliğin profesyonel bir meslek olarak tanımlanması ve bu seviyeye ulaşması uzun soluklu bir süreçtir.

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 43. Maddesinde; “Öğretmenlik mesleği, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleği” olarak tanımlanmaktadır.

Bir mesleğin statüsü, toplumsal düzeyde nasıl algılandığı ve imajı ile ilgilidir. Öğretmenlerin toplumsal konumlarının tarihsel kökenleri olduğu kadar toplumla iletişim biçimleri, sosyo-kültürel birikim ve toplumsal değerler ile ilişkilidir.

Öğretmen, hayatımızı aydınlatan bir ışığa benzetilebilir. Bilgisiyle, sözleriyle, bakışlarıyla bizlere birçok şey anlatan, karanlığımıza aydınlık olan bir ışıktır öğretmen. Bir güneş gibidir, şefkatiyle, içtenliğiyle yüreklerimizi ısıtır hem de yürüyeceğimiz hayat yolunda yolumuza ışık tutar.

2022 yılı başlarında yapılan Yeni düzenlemeyle öğretmenlik, kariyer temelli meslek grupları arasına giriyor. Öğretmenlere 4 farklı kadro oluşturulacak, ilave özlük ve mali haklar verilecek. Öğretmenlik, artık kariyer temelli meslekler arasında yer alacak, mali ve özlük haklar yeniden düzenlenecek.

Öğretmenler doğal olarak bu sınavları istemiyorlar. Hakları olan iyileştirmeleri sınavlara girmeden almak istiyorlar doğal olarak.