Online Otomobil satışı dönemi başlıyor, İnternetten sıfır araba nasıl alınır?

08.12.2022
Online Otomobil satışı dönemi başlıyor, İnternetten sıfır araba nasıl alınır?

Online Otomobil Satışı Dönemi Başlıyor

Dünyaca ünlü araba markaları artık online araba satışı gerçekleştirecek.

Yani araçlarını bayiler aracılığıyla değil direkt internet üzerinden bulundukları ülkenin dört bir yanındaki müşterilerine kendileri ulaştıracak.

Togg’un da bu model üzerinden satışa başlaması bekleniyor. Şayet uygulamanın yaygınlanlaşması halinde, son yıllarda araba fiyatlarındaki manipülasynun baş sorumlusu olarak görülen bayilerin ağır bir darbe alacağı belirtiliyor.

Dijitalleşmeyle birlikte değişen tüketici alışkanlıkları, üreticilerin elektrikli araçlar için yaptığı devasa yatırımlar ve artan rekabet otomotiv sektöründe geleneksel satış yöntemlerini değiştiriyor.

Üreticiler artık satış üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isterken, son fiyatı kendisinin belirlediği ‘online’ modele geçiyor. Yeni nesil otomotiv markaları için geçiş süreci oldukça kolay ama 100 yıllık devleri bayi ağlarını dönüştürürken sancılı bir süreç bekliyor.

Gelecekte bayilerin tamamen kapanması uzak bir ihtimal ama bayilerin, iş modellerinin değişmesi ‘sıfır’ araç satışı yerine satış sonrası hizmetler, dijital servisler ve ikinci el araç satışı gibi işlere daha çok odaklanmaları bekleniyor.

Avrupa’da uzun süredir yapılan internet üzerinden araç modeli 2023 yılı itibarıyla Türkiye’de de resmen başlayacak. Yeni dönemin ilk örnekleri ise Togg, Tesla ve Mercedes-Benz hayata geçirecek.

Şubat 2023’te ilk ürünü C-SUV’u internet üzerinden ön siparişe açacak şirket, satış işlemlerini tamamen internet üzerinden gerçekleştirecek.

Tüketiciler 2023 yılında sayıları 12’yi, 2025’te ise sayıları 35’i aşacak Togg deneyim merkezlerinde araçları görüp alım kararı verecek. Bu model genel itibarıyla Tesla modeline benziyor. Bu yıl tedarik sıkıntılarından ötürü Türkiye pazarına bir türlü giremeyen Tesla’nın da 2023’te Türkiye’de online satış üzerinden araçlarını satması bekleniyor.