Oppenheimer kimdir? Robert Oppenheimer kimdir?

08.08.2022
Oppenheimer kimdir? Robert Oppenheimer kimdir?

Oppenheimer kimdir? Robert Oppenheimer kimdir?

22 Nisan 1904 yılında New York’ta doğan Alman asıllı Amerikalı fizikçi Robert Oppenheimer, bugün bile dünyanın en prestijli üniversitelerinden olan Harvard Üniversitesi’nde öğretim gördükten sonra İngiltere ve Almanya’da da fizik eğitimi görmüş gerçek dahi sayabileceğimiz bir isim. 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’nin nükleer bomba geliştirmek için oluşturduğu Manhattan Projesi’nin başına getirilen Oppenheimer, savaş sonrasında hidrojen bombasının yapılmasına karşı çıkmış ve bu sebeple ABD tarafından Sovyetler Birliği’ne yardım etmekle suçlanmıştı. Oppenheimer’ın hayatını Manhattan Projesi ile birlikte geliştirilen atom bombaları ve suçluluk duygusu sonrası atom bombalarına olan karşıtlığı şekliyle ikiye ayırmamız gerekiyor.

Oppenheimer ismini tüm dünyanın duymasının başlıca sebebi Manhattan Projesi’dir. Bu proje sayesinde insanlık tarihinin ilk atom bombası başarıyla üretilmiş ve bunun sonucunda 2. Dünya Savaşı’nın sonu getirilmiştir. 1942 – 1945 yılları arasında sürdürülen bu projenin başında ise dahi fizikçi Robert Oppenheimer bulunuyordu. Almanların benzer bir projeye 1940 yılında başladıkları bilindiğinden ABD’nin bu noktada elini çabuk tutması gerekiyordu. Eğer bu güçte bir silah Hitler’in eline geçerse savaşın tüm seyri değişebilirdi. ABD, bu süreçte birkaç farklı süreci aynı anda yürütmeye çalışıyordu. Projenin başarısı için New Mexico’da izole edilmiş bir alanda J. Robert Oppenheimer’ın başında olduğu bir laboratuvar kuruldu. Bu laboratuvarda atom bombasının ham maddesinin oluşturulması için çalışmalar yürütüldü. Nükleer patlamaya uygun bir başlığın geliştirilmesi ve uçaktan atıldıktan sonra kilit bölgede patlatılması gerekiyordu. Amaç, böylesine caydırıcı bir silahın savaşın erken safhalarında yapılabilir olmasını sağlamaktı.

Atom bombaları kullanılmaya başlamadan önce test edilmeliydi. Trinity Testi olarak adlandırılan test 16 Haziran 1945’te saat 05.30’da Albuquerque New Mexico’nun 193 kilometre güneyinde Alamogordo hava üssünde patlatıldı. Gerçekleştirilen patlamayı bilim insanları ve yetkililer 9 kilometre uzaklıkta bulunan bir sığınakta izlediler. Bu test, 12.200 metreye kadar genişleyen mantar bulutu açığa çıkardı.

15.000 – 20.000 ton TNT patlayıcıya eşdeğer bir güç üreten tarihin ilk atom bombası, test edildiği çölde 730 metre yarıçapındaki kumu cama dönüştürdü. Bu tarihi test, atom bombalarının çağını da başlatmış oldu.

Atom bombası yarışını kaybeden Almanya’yı saf dışı bırakmak için bir atom bombası kullanmaya gerek kalmamıştı. Ancak Almanya’nın müttefiki olan Japonya, artık yenileceği kesin gözüyle bakılsa da mücadeleye devam ediyordu. 26 Temmuz 1945’te Almanya’nın Potsdam kentinde bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda ABD, Japonya’ya teslim olması için bir ültimatom verdi. Bu ültimatoma göre Japonya savaştan çekilecek, “demokratik” bir hükümet kurulacaktı. Eğer bunlar sağlanmazsa Japonya’nın “hızlı ve toptan yok edileceği” belirtildi. Japonya ise bu ültimatomu reddetti.

You cannot copy content of this page