Pakistan Şahbaz Şerif Başkan oldu, başbakan Şahbaz Şerif kimdir?

11.04.2022
Pakistan Şahbaz Şerif Başkan oldu, başbakan Şahbaz Şerif kimdir?

Pakistan’da Ulusal Meclis’te Başbakan Imran Khan ve hükümeti için geçtiğimiz günlerde güven oylaması yapılmış ve hükümetinin güven oyu alamaması üzerine Khan başbakanlık görevinden alınmıştı. Khan’ın görevden alınmasının ardından bugün mecliste yapılan oylamada 174 “evet” oyu ile Pakistan’ın 23. Başbakanı Şahbaz Şerif seçildi.Şahbaz Şerif’in ağabeyi Navaz Şerif, Pakistan’da üç kere başbakan olmuş, 2017 yılında ise yolsuzluk suçlamasıyla görevden alınmıştı.

Şahbaz Şerif, daha önce Pakistan’da üç kez başbakanlık koltuğuna oturan ve son olarak 2017 yılında yolsuzluk suçlamasıyla yargılanan Navaz Şerif’in küçük erkek kardeşi.

Devrimci şiirlerden alıntı yapma tutkusu olan ve sert bir yönetici olarak tanınan Şahbaz Şerif, PML-N lideri olmadan önce Pencap eyaletinde yıllarca başbakan olarak görev yaptı.

70 yaşındaki Şahbaz Şerif, ailesinden kendisine miras kalan ülkenin önde gelen çelik şirketlerinden birisinin de sahibi. Şahbaz Şerif’in 2019 yılında kara para aklamak suçundan hakkında dava açılmış ve bazı mallarına el konulmuştu.

2020 yılında tutuklanan ve bir süre cezaevinde kalan Şahbaz Şerif, daha sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

You cannot copy content of this page