PC Güç Kaynağından Ses Gelmesi

08.01.2022
PC Güç Kaynağından Ses Gelmesi

Güç Kaynağından diğer bir deyişle PSU dan ses gelmesi çok can sıkan bir durumdur. Normal gelen fan sesi kişiyi pek rahatsız etmez, fanın hava akışı yüksek olduğundan ve PSU’nun kasanın içinde kalan deliklerinin dar olduğundan orada bir basınç oluşur ve hava deliklere basınç yaptığından ses çıkarır tabi ki bu ses standart ses ise problem yoktur. Fakat ses rahatsız edici ise, güvenli bir ortamda elektrik akımına kapılmayacak şekilde kasayı açıp baktığınızda ekran kartı fanı veya işlemci soğutucusundan ses gelmiyor ise, sesi dinleyerek anlayabilirsiniz veya fanın ortasını parmağınız ile basıp durdurduğunuzda ses devam ediyorsa, ki genelde eder bu sesler genelde Güç Kaynağı fanından gelmektedir. Peki bunun çözümü nedir ?

Öncelikle Ses bariz bir sürtünme sesi gibi gelmiyorsa fan yatağında bir dengesizlik olabilir. Fan içerideki kablolara temas ediyor olabilir, yada kasa aldığı bir darbeden dolayı fanın dengesi bozulmuş yatakta bir yere sürtüyor olabilir. En temiz çözüm fanı değişmektir. Bundan önce yatağı fanı temizleyip bir deneyebilirsiniz şansınız. Fanı çıkarıp yağlayabilirsiniz,2 damla yağ bazen hayat kurtarır. Temizleme ve yağlama işi olmaz ise fan değişimi şarttır.

Yağlama ve temizleme konusunda Youtube’da bolca içerik bulabilirsiniz.

Güç Kaynağını Fansız Kullanabilir Miyim ?

Fanları ve kasanın içini dolduran toz, bilgisayarınızın soğumasına engel olur ve fanlar daha yüksek hızda çalışır. Ayrıca tozla dolmuş fanların sesi de daha yüksektir. Fansız bir şekilde kullanabilirsiniz tabi ki ama kısa süreli kullanım olur, uzun süre kullanımında soğutma işlemi olmayacağından yanık kokusu veya direk yanma olarak size kötü dönüşü olabilir.

Ürününüzün garantisi devam ediyor ise garanti kapsamından çıkacaktır bu hususa dikkat etmek lazım.