Pierre Auguste Renoir Hayatı ve Eserleri

26.05.2022
Pierre Auguste Renoir Hayatı ve Eserleri

Pierre Auguste Renoir, Fransa‘nın orta batı bölgesindeki bir şehir olan Limoges’te işçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur.

Renoir’in ilk sanatsal işi, genç yaşlarda, kasabanın porselen fabrikalarından birinde çini tasarımlarını boyaması ile olmuştur. Renoir, Limoges’te aldığı sınırlı eğitimi telafi etmek için 1860’da, Paris’teki Louvre’ı ziyaret edip Fransız Rokoko ustaları Jean-Antoine Watteau, Jean-Honore Fragonard ve François Boucher’ın çalışmalarını incelemek için sık sık geziler yapmıştır.

1862’de Paris’te sanat eğitimi almaya başlamıştır ve orada Alfred Sisley, Frederic Bazille ve Claude Monet ile tanışmıştır. Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim ve anatomi dersleri almıştır. İlk başarısı,1864’te Paris’teki sergi salonunda sahnelenen “Ateşin Çevresinde Geyiğiyle Dans Eden Esmeralda” adlı eseri olmuştur. 1870’de portre ressamı olarak ün edinmiştir.

1881’de Eugene Delacroix ile birlikte İspanya’nın Madrid kentinde bulunan Diego Velazquez’in eserini görmek için Cezayir‘e gitmiştir. Bunu takiben, İtalya’da Titian’ın başyapıtlarını ve Roma’daki Raphael’in resimlerini görmek için İtalya’da bulunmuştur. 15 Ocak 1882’de Renoir, besteci Richard Wagner’le Sicilya’daki Palermo’daki evinde buluşarak, Wagner’in portresini sadece otuz beş dakika içinde yapmıştır. Aynı yıl, Renoir, Cezayir’de solunum sistemine kalıcı zarar verebilecek zatürre geçirmiştir. Ve ancak altı hafta sonunda iyileşebilmiştir. 1883’te yaz sürecini Guernsey’de geçirmiştir ve bir aydan az bir sürede on beş resim yapmıştır. Renoir, kendi tekniklerini kullanarak, birçok ressamın modeli olan Suzanne Valadon ile çalışmıştır.

1887’de, Kraliçe Victoria’nın Altın Jübile’yi kutladığı bir yıldır. Renoir de bu yıla özel, kraliçenin ortağı Phillip Richbourg’un talebi üzerine, sadakatinin bir simgesi olarak “Fransız İzlenimci Tablolar” kataloğuna birkaç resim bağışlamıştır.

1890’da, Les Dejeuner des canotiers için model olarak görev yapan Aline Victorine Charigot’la evlenmiştir ve üç çocuk sahibi olmuştur.

Renoir 1892’de rahatsızlanarak kısmi bir felç geçirmiştir. Renoir kısıtlı eklem hareketliliği ile büyük işleri boyamayı kolaylaştırmak için hareketli bir tuval ve resim silindiri kullanmıştır.

Hayatın, ışıltılı renk ve ışık dolu Empresyonist enstantanelerinden olan Renoir, binlerce resim yapmıştır. Renoir’in tarzının sıcak duygusallığı, resimlerini sanat tarihindeki en tanınmış eserler haline getirmiştir. 1919’da yaptığı sanat eserlerini görmek için Louvre’yu ziyaret etmiştir. 3 Aralık’ta Cagnes-sur-Mer, Provence-Alpes-Cote d’Azur köyünde ölmüştür.

En önemli eserleri:

Şemsiyeler, Denizcilerin Kahvaltısı, Cezayirli Kadın, Aşıklar, Galette Değirmeni Dansı, Matmazel Sicotg’nin Portresi, Madam Georges Charpentier ve Çocukları, Madame Claude Monet’in Portresi, Tekne Partisi’nin Öğle Yemeği, Balerin, Wargemont’daki Gül Bahçesi, Terasta İki Kız Kardeş, Şehir Dansı, Salıncakta, Terasta, İki Küçük Sirk Kızı, Karşılaşma, Banyo Yapanlar, Yelpazeli Kadın, Bougival’da Dans, Çemberli Kız…

error: Content is protected !!