Pudra Nedir ? Ne işe Yarar ?

02.02.2022

Pudra, cildi pürüzsüz gösterme, kırışıkları ve ciltteki kusurları gizleme, teni matlaştırma, makyajı yüze sabitleme amacıyla yüze sürülen hoş kokulu, toz makyaj ürünüdür.

Sıkıştırılmış pudra, hem tek başına hem de fondöten üzerine uygulanabilir. Tek başına uygulandığında hafif kapatıcılık ve pürüzsüz bir görünüm verirken, makyaj üzerine uygulandığında gözenek ve ince çizgileri gizler, cildin parlamasını engeller. Ayrıca toz pudra ile makyaj da sabitlenebilir.

Cildi pudra sürmeye hazır bir hale getirmek için peeling ve nemlendirme aşamalarından sonra ince bir tabaka fondöten sürülmesi pudranın daha iyi emilmesini sağlayacaktır. Bu aşamadan pudra ve fondötenin aynı renk tonlarında olmasına özen gösterilmelidir.

Birde transparan pudra, bebek pudrasından çok daha ince bir yapıda olan ve kutusunda beyaz renkli dursa da uygulandığında renk vermeyen bir pudra. Transparan pudralar genellikle beyaz olsa da, buğday ve esmer tenliler için çok açık sarı ya da ten renkli transparan pudra seçenekleri de var.

Pudra ne işe yarar?

Pudra, cilde sürülen nemlendirici, kapatıcı ve fondötenin, ciltteki kalıcılığını artırır. Çoğu hanım pudrayı cildin rengini düzgünleştirecek bir kozmetik olarak görür. Hâlbuki pudra matlaştırıcı ve sabitleyici bir kozmetiktir.

Transparan pudralar günümüzde her cilt tipi için kullanılıyor. Yağlı ciltlere özel pudralar sayesinde makyajının parlamasını engeller.