Savaşı zenginler çıkarır yoksullar ölür sözü kime aittir? Jean-Paul Sartre kimdir ?

24.02.2022

Bu söz Jean Paul Sartre’ e ait güzel bir sözdür.

““Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür.”/Jean Paul Sartre”

Jean-Paul Sartre, ünlü Fransız yazar ve düşünür. Felsefi içerikli romanlarının yanı sıra her yönüyle kendine özgü olarak geliştirdiği Varoluşçu felsefesiyle de yer etmiş; bunların yanında varoluşçu Marksizm şekillendirmesi ve siyasetteki etkinlikleriyle 20. yüzyıl’a damgasını vuran düşünürlerden biri olmuştur.

Sartre‘a göre insan kendi kararlarıyla ve tercihleriyle özgürlüğünü gerçekleştirmek zorundadır. Öte yandan varoluşçuluk belirtildiği gibi iyimser bir felsefedir ve özünde hümanisttir. Hümanizm Sartre‘ın felsefesinde önemli bir yöndür.

Ünlü Fransız yazar ve düşünür Sartre, Ekim 1964’te aldığı Nobel Edebiyat Ödülü‘nü reddetti. Bulanık, Varoluşçuluk, Varlık ve Hiçlik kitaplarını yazan ünlü yazar, arkadaşlarına verdiği röportajda, resmi ayrımcılığı reddettiğini ve kurumsallaştırmak istemediği için reddettiğini söyledi.

Kişi özgürlüğünü savunan varoluşçuluk akımının sözcülüğünü yapmıştır. Romanlarının yanı sıra oyun ve felsefe eserleri ile de tanınmıştır.

Jean Paul Sartre ilk romanı olan Bulantı’yı öğretmenlik yıllarında yazmıştır. Felsefi alanında en ünlü kitabı Varlık ve Hiçlik kitabı en beğenilen eserlerinden biridir.