Siyez Unu Nedir ? Siyez Unu Kilo Aldırır Mı ? Siyez Buğdayı ?

10.02.2022

Siyez unu, buğday türlerinin atası olarak bilinen siyez buğdayından üretilen bir un çeşididir. 12 bin yıllık bir geçmişe sahip olan siyez buğdayı tarihteki ilk ekili tahıl çeşitlerinden biridir. Yazılı kaynaklara göre ilk olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kültüre alınmış yani evcilleştirilmiştir.

Siyez ununun yapısı beyaz unlara göre biraz daha kalındır. Rengi Siyez buğdayının rengi gibi esmer bir renk. Ekmek veya hamur işleri yaptığınızda rengi tam buğday ekmeğinin rengine benzeyecektir. Modern buğdaylardan elde edilen unlara göre kalın bir yapısı olduğundan içine daha fazla su çeker.

Siyez buğdayı yüksek miktarda antioksidan içerdiği için hücre yapısını da korumaktadır. Zengin bir lif kaynağına sahip olan siyez buğdayı bağırsakları temizleyerek sindirimi de kolaylaştırır. Siyez bulgurunun glisemik indeksi oldukça düşüktür. Folik asit miktarı yüksek olan siyez buğdayı anne sütünü de arttırmaktadır

Siyez unu içeriğinde bol miktarda lif ve protein barındırdığı için metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilir. Böylece, kilo vermek sizin için daha kolay olabilir. Düzenli çalışan bir sindirim sistemi, sağlıklı bir şekilde kilo vermenin anahtarlarından biridir.

Lif bakımından zengin olan siyez ekmeği bu özelliği sayesinde uzun süre tok tutar. Bu nedenle kilo kontrolü yapanlar ile kilo vermek isteyenlere önerilerin bir ekmek türüdür.

Dr. Canan Karatay, modern buğdaydan yapılan ekmeği değil, siyez unundan yapılan ekmeği tüketin uyarısı yaptı.