Spor Yapmadan Kilo Verilir mi?

06.10.2021
Spor Yapmadan Kilo Verilir mi?


Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin iki temel bileşeni vardır. Bu bileşenler “beslenme” ve “fiziksel aktivite”dir. En temel şekilde anlatmak gerekirse, kilo kaybının gerçekleşmesi için enerji harcamanın enerji alımından fazla olması gerekir. Bu denklemi fiziksel aktivite olmadan, çok az yemek yiyerek de sağlamak mümkündür fakat sağlıklı şekilde, yağ/kas oranını dikkate alarak ve geri dönüşümsüz olarak kilo vermek için bu iki bileşeni birlikte uygulamak gerekmektedir.

Sadece diyet ile aç kalarak verilen kilolar hem tekrardan, belki de fazlasıyla geri alınacaktır hem de besin öğelerinden yetersiz ve sağlıksız bir beslenme modeli olacaktır. Bunun yanında spor desteksiz verilen kilolarda kas kaybı olması gerekenden daha fazla olacaktır. Sağlıklı kilo vermenin amacı ise tam tersine mümkün olduğunca yağ kütlesinden fazla, kas kütlesinden az kaybetmektir.

Yağ/kas oranının ayarlanması ve kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra düzenli spor yapmanın sağlığa birçok faydası vardır. Yüksek tansiyon problemi yaşayanların tansiyon düzeylerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Kandaki trigliserid seviyelerini düşük düzeyde tutar. Yine kanda bulunan ve iyi kolesterol olarak da bilinen HDL kolesterol seviyelerini artırır. Spor yapmak kalp rezervini ve kalbin bir atımda vücuda pompaladığı kan miktarını artırır. Taşikardi riskini azaltır. Kardiyovasküler hastalık ve problemleri önlemenin yanı sıra spor yapmak, çok çeşitli sebeplere bağlı baş ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur. Yüksek ısıya karşı tahammülü artırır. Endişe ve kaygı bozukluğunu düzeltmede çok büyük rol oynar. Vücudun stres seviyesini azaltır. Ayrıca çok riskli bir metabolik hastalık olan diyabetin gelişme riskini önler. Şeker toleransının gelişmesini sağlar. Başta prostat ve bağırsak olmak üzere bir çok kanser türünden korunmayı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kabızlık problemi için yüksek düzeyde çözüm sağlar. Tüm bunların yanında mental sağlığın iyileştirilmesinde de büyük rol oynar. Kişinin kendisine olan güven duygusunu artırır, rahatlamasına yardımcı olur ve kısa süreli bilgileri hafızada tutma kabiliyetini geliştirir.

Sonuç olarak sağlıklı beslenmenin yanında düzenli spor yapmak hem yağ/kas oranını mükemmelleştirmede hem de birçok hastalıktan korunmada yardımcı olur

YORUMLAR

Bir Yorum Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page