Tahin Pekmez Karışımı Nasıl Yapılır ?

08.01.2022
Tahin Pekmez Karışımı Nasıl Yapılır ?

1) Tahin pekmez karışımı için pekmez seçimi yapın. Tahin standart olarak susamdan yapılır, ancak pekmez birçok üründen elde edilebilmektedir. Üzüm pekmezi, andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, doğal pancar pekmezi, dut pekmezi, karadut pekmezi vb. Bu pekmezlerden dilediğinizi damak tadınıza göre seçebilirsiniz. Genellikle dut ve üzüm pekmezi kişiler tarafından tercih edilmektedir.

2) Pekmezin oranını daha çok olacak şekilde ayarlayın. Ölçeklendirme aşamasında tahin daha fazla olursa karışımın tadı buruk olacaktır. Çay bardağı kullanarak ölçeklendirme yapıyorsanız bu durumda çay bardağının 3 de 2 si kadar pekmez katarken, çay bardağının 3 de 1’i kadar tahin katmalısınız. Bunu diğer ölçeklendirmeler için de aynı şekilde düşüenebilirsiniz. Örneğin 2 yemek kaşığı pekmeze karşılık 1 yemek kaşığı tahin ilave etmelisiniz.

3) Tahin pekmezi homojen bir karışım elde edene kadar çatal yardımı ile karıştırın. Karışım işlemini ne kadar iyi yaparsanız o oranda karışımın her yerinde aynı lezzeti elde edersiniz.

  • Bu aşamada damak zevkinize göre üzerin tahin ya da pekmez ilave edebilirsiniz. Ekleyeceğiniz pekmez karışımı tatlandırırken, ekleyeceğiniz tahin de karışımı buruklaştıracaktır.

4) Kalan tahin pekmez karışımını doğru şekilde saklayın. Eğer hazırladığınız tahin pekmez karışımından arta kalan olursa buzdolabınızda ağzı kapalı bir şekilde saklamalısınız. Maksimum 3-4 gün içerisinde de bu karışımı tüketmeniz gerekmektedir. Hatta mümkün mertebe tahin pekmez karışımını maksimum yiyeceğiniz kadar hazırlamanız sağlık açısından faydanıza olacaktır.