Toksoplazma Testi Nedir?

25.04.2021
Toksoplazma Testi Nedir?

Toksoplazma Testi Nedir?

Toksoplazma gözle görülemeyen, ancak mikroskop yardımı ile görülebilen, gondii olarak da bilinen bir organizmadır. Günümüzde en kedilerde meydana gelen bir mikroorganizma olsa da, diğer evcil hayvanlarda da üreme ve yayılma durumları görülmektedir. Toksoplazma hayvanlarda üremesine karşın, insanlara da bulaşabilen bir hastalık çeşididir.

Toksoplazma testi ise vücuda toksoplazmanın bulaşıp bulaşmadığını, bulaştı ise seviyesini ölçmek için yapılan bir testtir.

İnsan vücuduna bulaşan Toksoplazma insan gözünde  retina enfeksiyonuna neden olabileceği gibi görme sinirine veya görme merkezine de ciddi zararlar verebilmektedir. Toksoplazma hastalığı tedavi edilmelidir, aksi halde hastada görme kaybı oluşabilir.

Toksoplazma Testi  Neden Yapılır ?

Genellikle hamile bayanların sıklıkla duyduğu Toksoplazma testi, bu parazitin insan kanında bulunup bulunmadığının anlaşılabilmesi için Toksoplazma testi yapılır.

Toksoplazma Testi Nasıl Yapılır ?

Kan üzerinde yapılan incelemede bulabildiği için testi yaptırmak isteyen kişi bir tüp kan verir, alınan bir tüp kan ile toksoplazma testi yapılır. Yapılan bu test ile kanın içerisinde bulunan IgM ve IgG antikorlarının değerleri incelenir. IgM vücutta halen aktif olarak bulunan enfeksiyonu belirtirken, IgG vücutta önceden geçirilien enfeksiyonu belirtmektedir.

Toksoplazma Testi  Fiyatı Ne Kadar ?

Test yapılan sağlık kuruluşuna göre fiyatlar değiştiği için toksoplazma testi için net bir fiyat vermek mümkün değildir. Toksoplazma testini yapan devlet hastanelerinde ücret talep edilmemektedir.

Toksoplazma Testi  Nerede Yapılır ?

Toksoplazma testi yaptırmak için tam teşekküllü bir hastaneye gitmeniz gerekmektedir, bu test sağlık ocaklarında yapılan bir test değildir, gebelik sürecinde gittiğiniz kadın doğum uzmanı doktorunuz bu testi yaptırmak için anlaşmalı olduğu özel bir hastaneye sizi yönlendirebileceği gibi, toksoplazma testini bulunduğunuz yerdeki devlet hastanesi de yapıyor ise oradan da yaptırmanızı isteyebilir. Doktorunuz daha önceden de bu toksoplazma testini yaptırdığı için sizi en sağlık bir şekilde yönlendirecektir.


Toksoplazma Testi Sonuçları Kaç Günde Çıkar ?

Genellikle hamile bayanların yaptırdığı toksoplazma testinin sonucu 1 veya 2 gün içerisinde çıkmaktadır. Testin yapıldığı sağlık kurumunun yoğunluğuna göre bu süre değişiklik gösterebilir.

Toksoplazma Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir ?

Testin sonucu testi yaptıran uzman doktor tarafından bizzat incelenir ve test sonucundaki IgG  ve IgM değerleri tedavi için izlenecek yolu belirlemeye yardımcı olur. Bu testin sonuçları gebelerde hayati önem taşımaktadır.

  Kısaca belirtmek gerekirse  IgG (+) IgM (-) ise aktif bir enfeksiyon bulunmadığı, daha önceden bu enfeksiyonun geçirilmiş olduğu anlaşılırken, eğer test sonucunda IgG (-) IgM (+) ise testi veren kişide halen aktif bir enfeksiyon var demektir, vakit kaybetmeden en uygun tedaviye başlanır.

Toksoplazma testi aç karna mı yoksa tok karna mı yapılır ?

Yapılan testlerin sonucu etkileyen en önemli etken olan etkenlerden birisi açlık veya tokluktur. Toksoplazma testini aç karna veya yok karna yaptırmakta herhangi bir sakınca yoktur.

Toksoplazma Testi Ne Zaman Yapılır ?

Toksoplazma testi için rutin bir dönem yoktur, fakat genellikle hamileler bu testi yaptırdığı için gebeliğin herhangi bir döneminde yapılabileceği gibi, uzman doktorlar genelde gebeliğin ilk üç ayında Toksoplazma testini yaptırmaktadırlar. 

Gebelikte Toksoplazma Testi Yapılmaz İse Ne Olur ?

Toksoplazma testi gebelik döneminde yapılmaz ise vücutta Toksoplazmanın olup olmadığı anlaşılma ve çocuk doğduğunda bebekte Toksoplazma olup olmadığı anlaşılmaz. Bebeğin ilk üç ayda beyni ve kalbi gibi organlarının temeli atılır, vücudunda toksoplazma olması büyük sorunlara yol açabilir.

Toksoplazma Testini Hangi Doktor Yapar ?

Toksoplazma hastalığı bir parazit enfeksiyonu olduğu için bu testi enfeksiyon hastalıkları bölümünde bulunan doktor yapar, fakat gebelik döneminde kadın doğum uzmanı da bu testi yaptırabilir.

Gebelikte Toksoplazma Testinin Önemi Nedir ?

Gebelikte toksoplazma testini yaptırmak önemlidir, gebelikte toksoplazma enfeksiyonu da diğer enfeksiyonlar gibi plasenta aracılığı ile bebeğe geçebilir. Eğer test yapılıp tespit edilmediyse, aşağıdaki sorunlar meyana gelebilir.

Toksoplazma testi yapılmayıp, vücutta bu enfeksiyonun olması halinde meydana gelebilecek sorunlar;

 • Erken doğum meydana gelebilir.
 • Düşük olabilir.
 • Havale geçirilebilir.
 • Sarılık olabilir.
 • Görmede zayıflık, şaşılık veya körlük gibi göz enfeksiyonları meydana gelebilir.
 • Sağırlık meydana gelebilir.
 • Zekâ geriliği, sara hastalığı Beyin dokusu enfeksiyonları meydana gelebilir.   
 • Bebeğin beyninde aşırı su birikmesi durumu yani Hidrosefali hastalığı oluşabilir.
 • Karaciğer veya dalakta büyüme görülebilir.
 • Bebeğin baş ve baş çevresi boyutlarının normalden küçük olması yani Mikrosefali hastalığı olabilir.

Yapılan toksoplazma testi ile erken teşhis edilip, toksoplazmanın tedavisine erken başlanacağı için anne adayları mutlaka hamilelik döneminin ilk üç ayında toksoplazma testi yaptırmalıdırlar. Enfeksiyon var ise tespit edilmesi için toksoplazma testi hayati önem taşımaktadır, aksi halde yukarıdaki sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Toksoplazma İnsandan İnsana Geçer Mi ?

Toksoplazma, kedilerden kedilere , diğer hayvanlara veya insana bulaşabilen bir hastalıktır. Kısacası Toksoplazma insandan insana bulaşan bir hastalık değildir.

Gebelikte Toksoplazmaya Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Hamilelik ortalama olarak 40 haftalık bir süreç olmasına karşın aynı zamanda riskli bir süreçtir, özellikle ilk üç ayda yapılması gereken toksoplazma testinin sonucu negatif çıktıysa yani vücutta toksoplazma yok ise rahat bir nefes alınabilir, fakat sonrasında bu enfeksiyonun bulaşma riski devam ettiğinden  hamilelerin toksoplazma parazitine karşı birtakım önlemler alması hem bebeğin hem de annenin sağlığı için önemlidir.

 • Gebelik döneminde aşısının olup olmadığını bilmediğiniz ev kedilerinden ve sokak kedilerinden mutlaka uzak durulmalı ve kedilere kesinlikle dokunulmamalıdır.
 • Eğer kediniz var ise, evinizde kedi besliyor iseniz, kedinizi beslerken kuru mama kullanmalı ve çiğ et ürünleri vermemeye dikkat edilmelidir.
 • Tanımadığınız kediyi sevmemeli, eğer evinizde beslediğiniz kedinizi seviyorsanız sevdikten sonra eller mutlaka sabun ve sıcak su ile iyice yıkanmalıdır.
 • Evde beslenen kedinin kedi kumu temizlenmelidir, mümkünse evdeki başka bir bireyin temizlemesi başka bir birey yok ise mutlaka eldiven takılarak temizlenmesi gerekir. Kedi kumu 24 saat içerisinde yapılmalıdır ve eldivene ek olarak maske takılmalıdır, kedi kumunun temizliği geciktirilir ise enfeksiyon riski artar.
 • Gebelikte toprak veya bahçe işleri ile uğraşılması gerekiyorsa mutlak surette eldiven kullanarak bahçe işleri ile uğraşılmalıdır.
 • Etli çiğköfte kesinlikle yenmemesi gereken yemeklerin başında gelmelidir.
 • Gebelikte çiğ tüketilecek olan meyve ve sebzeleri mutlaka sirkeli suda bekletip, sonrasında iyice yıkayarak tüketilmelidir.
 • Gebelik süresinin başından sonuna kadar çiğ et ürünlerine çıplak elle dokunmamalıdır, illa dokunulacak ise eldiven kullanılmalı, çıplak el ile dokunulursa dokunduktan sonra eller sabunla sıcak su ile iyice ovalanarak yıkanmalıdır.
 • Gebelik süresinin başından sonuna kadar salam, sosis, sucuk, ve pastırma gibi ürünleri çiğ tüketmemeye özen gösterilmelidir.
 • Gebelik süresinin başından sonuna kadar et ürünlerini iyice pişirip pişkin şekilde yemek gerekmektedir.
 • Gebelik süresince pastörize olmayan süt ve süt ürünlerini tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Yukarıda belirtilen ve en sık şekilde ısrarla tavsiye önlemleri alarak gebelik süreci geçirirken yapılan toksoplazma tesinin sonucu testi pozitif çıkabilir. Her şeye rağmen eğer böyle bir durumlar karşı karşıya kalınırsa sakin kalınmalı, doktorun tavsiyesine göre hareket edilmeli, enfeksiyonu taşıyor olmanın mutlaka enfeksiyonun bebeğe de geçeceği anlamına gelmediğini bilerek doktorun kontrolünden çıkılmamalıdır. Bu hastalığın çözümü mümkün olduğundan panik yaparak tedavi sürecine zarar verilmemelidir.

Toksoplazma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toksoplazma testi sonucu pozitif çıktığında endişeye kapılın mamalıdır. Doktor kontörlünde Toksoplazma hastalığı çözümü için ilaç tedavisi uygulanmaktadır.  Doktor tarafından seçilen ilaçların içerikleri gebeler için uygun etken maddelere sahiptir. Sık kullanılan ilaçların isimleri ise şöyledir.     Spiramisin,    Sulfadiazin ve     Primethamin ilaçlarıdır, bu ilaçlarla yapılan tedavi büyük olasılıkla olumlu sonuçlanacaktır, Toksoplazma testi sonucu pozitif çıktığında panik yapmadan doktorun tavsiyesi ve takibi ile tedavi sürecini pozitif olarak geçirmek hastalığın bebeğe sirayet etmeden atlatılmasını ve çözülmesini sağlayacaktır.

You cannot copy content of this page