Ümit Özdağ’ın babası nereli? Ümit Özdağ’ın babası kimdir? Muzaffer Özdağ kimdir? Ümit Özdağ’ın babası Muzaffer Özdağ kimdir, kaç yaşında vefat etti?

06.05.2022
Ümit Özdağ’ın babası nereli? Ümit Özdağ’ın babası kimdir? Muzaffer Özdağ kimdir? Ümit Özdağ’ın babası Muzaffer Özdağ kimdir, kaç yaşında vefat etti?

Ümit Özdağ’ın babası nereli? Ümit Özdağ’ın babası kimdir? Muzaffer Özdağ kimdir? Ümit Özdağ’ın babası Muzaffer Özdağ kimdir, kaç yaşında vefat etti?

Muzaffer Özdağ (d. 15 Nisan 1933; Pınarbaşı, Kayseri – ö. 6 Şubat 2002; Ankara), aslen Dağıstan kumuk kökenli Türk, asker ve siyasetçi.

Harp Okulu’nu, Harp Akademisi’ni ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 27 Mayıs 1960 Darbesine Kurmay Yüzbaşı olarak fiilen katıldı. 13 Kasım 1960’ta Millî Birlik Komitesi’nin parçalanması üzerine 14’lerden biri olarak Tokyo’ya sürgüne gönderildi. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde siyasete atıldı ve TBMM 13. Dönem Afyon milletvekili seçildi. 1971 yılından sonra siyaseti bıraktı.

6 Şubat 2002 tarihinde Ankara’da öldü. Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın babasıdır.

Ümit Özdağ, yılında Tokyo/Japonya’da doğmuştur.1963 yılı sonunda Türkiye’ye dönmüştür. Bu sayede Ümit Özdağ’ın çocukluk yılları Türkiye’de geçmiştir.

Ümit Özdağ, yüksek öğrenimini 1980-1986 yılları arasında Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde gerçekleştirmiştir. Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde okumuştur. Ümit Özdağ yüksek lisans çalışmasını “Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı” üzerine hazırlamıştır.

Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri” konulu çalışması ile siyaset bilimi doktoru olmuştur.

Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs Askeri Hareketi” konulu tezi ile siyasal teori doçenti unvanını almıştır.

Doç. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında 2004 yılına kadar çıkacak olan “Avrasya Dosyası” adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başlamış ve editörlüğünü yapmıştır.

Ümit Özdağ, 1997-1998 senelerinde ABD’de Baltimore’da Towson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve aynı konularda ders vermiştir.

Ümit Özdağ, 1999 senesinde dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM) kurmuştur.

Ümit Özdağ, Harp Okulu, Polis Akademisi, Polis İstihbarat Dairesi, Milli Güvenlik Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi Kamu Diplomasisi Kursları, Adalet Yüksek Okulu ve İçişleri Bakanlığında dersler ve konferanslar vermiştir.

Prof. Dr. Özdağ, Vaşington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, Kahire, İskenderiye, Brüksel, Tahran, Bişkek, Alma Ata, Londra, Münih ve Tel Aviv’de değişik üniversite ve araştırma merkezlerinde konferanslar vermiştir.Bunun yanı sıra bir çok ülkede kongrelere katılmış, tebliğ sunmuştur.

You cannot copy content of this page