Vehbi Orakçı Kimdir, Kaç Yaşında, Nerelidir?

03.05.2022
Vehbi Orakçı Kimdir, Kaç Yaşında, Nerelidir?

Vehbi Orakçı Kimdir, Kaç Yaşında, Nerelidir?

Vehbi Orakçı 01.01.1970 de Erzurum`un Horasan ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Horasan Iğırbığır ilköğretim okulunda bitirdi. Kasabada Ortaokul olmadığından eğitimine 1,5 yıl ara vermek zorunda kaldı. Dönemin Horasan kaymakamı İstanbul valisi Muammer Güler’in desteğiyle orta öğretimine kaldığı yerden devam etti. 1989 da Erzurum Endüstri Meslek Lisesi Makine Teknisyenliği bölümünü tamamladı.

1995 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği bölümünü bitirdi. Mezuniyet sonrası Beykent Üniversitesi Uluslararası Politika ve Ekonomi bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2006 yılında başladığı doktorasına Kültür Üniversitesi İnşaat Fakültesi Proje Yönetimi bölümünde devam etmektedir.

Vehbi Orakçı 1993 yılında üniversite öğrenimine devam ederken; girişimci kişiliğiyle Yıldız Mühendislik firmasını kurup iş hayatına ilk adımını attı. 1995`de kuruluşunu gerçekleştirdiği ve genel müdürlüğünü yaptığı Marmara Mühendislik ve İnşaat Sanayi Şirketi bünyesinde : inşaat, proje, mühendislik ve gıda ticareti alanlarında faaliyet gösterdi. Öğrencilik yıllarından başlayarak ilgi duyduğu siyaset, spor ve yönetimle ilgili bir çok kurum ve kuruluşta başkanlık, yönetim kurulu üyeliği ve aktif üye görevlerini ifa etmektedir.

Üye olduğu sivil toplum kuruluşları ve vakıflar:

Piri Reis Harita Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı
Harita Kadastro Mühendisler Odası Üyeliği
Tarih Vakfı Üyeliği
Mimar Mühendisler Grubu Üyeliği
Beylikdüzü Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği
Müsiad Üyeliği
Tekder Üyeliği
Hollanda-Türk Federasyonu Üyeliği
Beylikdüzü Spor Kulübü Başkanlığı
Kavaklı Okul Aile Birliği Üyeliği

Aktif siyaset yaşamı;

1995 yılına kadar Beylikdüzü Gençlik Kolları Başkanlığı
1995–1997Refah Partisi İlçe Başkan Yardımcılığı
1997–1999Çanakkale Boğaz Komutanlığı bünyesinde Ast. Teğmen Rütbesi ile Takım Komutanı olarak Askerlik görevini tamamladı.
2001–2004Ak Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilat Başkanlığı
2004 – 2009 yıllarında Beylidüzü Belediye Başkanlığı yapmıştır.

You cannot copy content of this page