Vitalik Buterin Kimdir ?

13.01.2022
Vitalik Buterin Kimdir ?

Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin daha çok Ethereumun kurucusu olarak bilinen Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı. 31 Ocak 1994’te doğdu. 2011 yılında Bitcoin Magazine kurucu ortağı olarak Kripto Para dünyasına giriş yaptı. Günümüzde Ethereum kurucusu 27 yaşındadır. 31 ocakta 28 yaşına girecek olan 31 Ocak 1994’te doğdu. 2011 yılında Bitcoin Magazine kurucu ortağı olarak Kripto Para dünyasına giriş yaptı. 2014 yılında Buterin, Gavin Wood ile Ethereum’u piyasaya sürdü.

Vitaly Dmitriyevich 6 yaşına kadar Rusya’da yaşadı ve ebeveynleri daha iyi iş fırsatları bulmak için Kanada’ya göç etmeye karar verdiler. Kanadalı bir ilkokulun üçüncü sınıfında iken yetenekli bir okula yerleştirildi. Ve bu okulda yer almak onun için daha fazla öğrenme fırsatı anlamına gelirken, temelde arkadaşlarından aniden iç çekti. Vitalik, okulun belirli yetenekler, akranları ve hatta öğretmenleri için biraz tuhaf olduğunu fark etti. Doğal olarak matematik ve programlamaya yatkındı, finansa  güçlü bir ilgiye sahipti ve başındaki ortalama bir insanın iki katı kadar hızlı bir şekilde iki basamaklı sayıları toplayabiliyordu.

Buterin 2011 yılında, Bitcoin henüz 17 yaşındayken, Bitcoin’e olan ilgisini gösterdi. O zamandan beri Vitalik, Bitcoin topluluğu içinde yer aldı ve “Bitcoin” dergisi için pek çok makale yazdı.Daha sonra, blokzincir teknolojisinin gerçek potansiyelini fark etti. Bitcoin forumları için blog yazıları yazmaya başladı ve her blog yazısı için 5 Bitcoin kazandı. 2011 yılı sonunda “Bitcoin” dergisini kurdu.

İlk olarak, 2013’te babasından Bitcoin’i duydu. Dahası, başlangıçta kripto para biriminin içsel değeri olmadığı için kaçınılmaz olarak başarısız olacağını düşündü. Ancak, daha sonra birkaç kez daha duydu ve kripto para dünyasına ilgi göstermeye karar verdi. Kendisinin söylediği gibi, iki kez bir şey duyuyorsanız biraz zaman ayırıp daha fazla bilgi edinmek iyi bir fikir olabilir.

Ekim 2013’te, “CovertCoins” ve “MasterCoin” adlı projelerin arkasındaki insanlarla tanıştığı İsrail’i ziyaret etti. Projeler, diğer uygulamalar için Blockchain kullanımını araştırıyordu, yani kullanıcıların Bitcoin üzerinde belirteçler (finansal sözleşmeler vb.) çıkarmasını sağladı. Alt tarafta Bitcoin Blockchain’i kullanmaya devam etseler bile Bitcoin işlemlerine yeni özellikler kazandırdılar.

2013’ün sonlarına doğru Vitalik Buterin, fikrini beyaz bir kağıtta anlattı ve daha sonra birkaç arkadaşına mesaj gönderdi. Sonuç olarak, yaklaşık 30 kişi kavramı tartışmak için Vitalik’e ulaştı. Kritik eleştiriler ve kavramdaki kritik hataları işaret eden insanlar bekliyordu, ama hiç olmadı.

Proje Ocak 2014’te Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin ve Gavin Wood’dan oluşan çekirdek ekibiyle kamuoyuna duyuruldu.

Ethereum’un Bitcoin için satıldığı crowdsale sayesinde, ekip, o zamanlar yaklaşık 18 milyon dolar olan kripto para birimi topluluğundaki 31.000’den fazla BTC’ye sahip oldu. Ancak, crowdsale sırasında Bitcoin 650 dolar civarında işlem görüyordu, ancak fiyatı düştükten kısa bir süre sonra ve ekip milyonlarca dolarlık tamamen önlenebilir bir kayıpla yüzleşmek zorunda kaldı.

You cannot copy content of this page