Vücutta Yağlar Kasa Nasıl çevrilir?

06.10.2021
Vücutta Yağlar Kasa Nasıl çevrilir?

Vücutta fazlalık olarak biriken yağları eritip kasa dönüştürmek için düzenli egzersiz ve beslenme için gerekli bazı şartlar vardır. Vücuttaki yağların hızlı bir şekilde eritilmesi için kas sistemi ile ilgili önemli noktalar mevcuttur.

Fiziksel görünümüne oldukça özen gösteren kişilerin arada bir küçük kaçamaklar yaparak bol kalorili ürünleri tükettikten sonra vücuda almış oldukları yağları eritmek için fazlası ile çaba gösterdikleri aşikârdır. İnce ve fit bedende kalmak isteyenler, yağları kasa çevirmek için birçok egzersiz hareketleri uygulamaktadırlar. Ya da beslenme programlarında çok ciddi değişikliklere giderler. İşin iç yüzüne bakıldığı zaman ise doğru bilinen ama yanlış olan birçok nokta mevcuttur. Peki, gerçekten yağların kasa dönüşme durumu var mıdır?

Sürekli hareket halinde olan bir vücutta düzenli egzersiz yapılıp sağlıklı beslenildiği zaman zaten yağ yakımı aktif bir şekilde ilerleyecektir. Gün içerisinde alınmış olan kaloriden daha yüksek miktarda kalori harcandığında kilo verme süreci başlamış olur. Bu süreçte düzgün ve sağlıklı bir şekilde protein alımı gerçekleştiği zaman kas kaybı gerçekleşmez ve sağlıklı bir zayıflama görünür. Bunun aksine daha az protein ve yetersiz kalori alındığı zaman kas kaybı ciddi anlamda görülür. Protein tüketimi yeteri miktarda olsa bile karbonhidrat az miktarda alındığı zaman bile vücut alınmış olan proteini karbonhidrata dönüştürmektedir. Bu kayıpları yaşamamak için kalori miktarını çok düşük tutmamakta fayda vardır.

Dengeli ve sağlıklı bir diyet programı yapılırken buna ek olarak yapılan spor aktiviteleri yeteri derecede protein alındığı takdirde kas kayıplarına neden olmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olursunuz.

Kas Yapmak İçin Neler Yapılmalı?

Kas yapmak için öncelikli olarak şunu bilmeliyiz ki kas yapımında kasların belli bir güç karşısında kalması şarttır. Kasların zorlanması kas yapımında oldukça etkilidir. Push-up, pilates ve squat gibi egzersiz hareketleri kas oluşumuna etki eden faktörlerden bir kaçıdır. Doğru egzersiz hareketleri ve sağlıklı bir beslenme ile kas liflerinde oldukça güçlü bir yapıya sahip olabilirsiniz. Kas liflerinin güçlü olması demek kasların daha sıkı ve sert bir yapıya sahip olmasına neden olacaktır.

YORUMLAR

Bir Yorum Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page