Yaşar Alptekin kimdir ? Nereli, kaç yaşında ?

06.02.2022
Yaşar Alptekin kimdir ? Nereli, kaç yaşında ?

Yaşar Alptekin, 10 Mart 1964 tarihinde Tekirdağ-Şarköy’de dünyaya geldi.

Şarköy Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul’a taşındı. 1980 senesinde mankenliğe başlayan Alptekin, 1981 senesinde Günaydın gazetesinin düzenlediği bir dans yarışmasına katılarak madalya kazandı. Hürriyet gazetesinin 1985 senesinde düzenlediği, Halit Kıvanç‘ın sunduğu yarışmaya katılarak “1985 yılı Fotoroman Kralı” seçildi.

1986 senesinde Yücel Çakmaklı’nın yönettiği “Kuruluş” isimli televizyon dizisinde Orhan Gazi rolünü oynamasıyla ilk kez oyunculuk deneyimi yaşayan Yaşar Alptekin bu dizi sayesinde daha geniş çevreler tarafından tanındı.Daha sonra, Halit Refiğ’in yönetmenliğini yaptığı “Teyzem” filminde rol aldı. Daha sonraları “Beyaz Bisiklet”, “Çağdaş Bir Köle”, “Lambada”, “Kara Sevda”, “Seni Seviyorum”, “Mavi Melek” gibi otuza yakın filmde rol aldı. Özellikle “Lambada” filmiyle kült bir karakter haline geldi.

1982 senesinde askere giden Alptekin acemi birliğini denizci olarak İskenderun’da yaptıktan sonra, İstanbul Sarıyer Orduevi’nde aşcı olarak askerliğini tamamladı.Sakıp Sabancı‘nın 2004 yılında vefat etmesi üzerine Alptekin, eski yaşantısından uzaklaşıp kendisini ibadete verdi.

Eskiden favori mekanlarının gece kulüpleri, disko ve barlar olduğunu söyleyen Yaşar Alptekin şimdi Eyüp Sultan ve Aziz Mahmut Camilerinin yolunu tutuyor.

Alptekin:

“ Öğle namazlarını Eyüp Sultan’da, Cumaları da Aziz Mahmut Hüdai Camii’nde kılıyorum. Türbeleri ziyarete gidiyorum” derken bir farklılığı da dile getirmeden edemiyor: “Şimdi gerçek arkadaşlarla tanıştım”.

İlk eşi Nilgün Altınyayla ile Paris’e bir defileye gittiğinde tanıştı, daha sonra da 1991 yılında evlendiler. 4 yıl evli kaldıktan sonra boşandılar. Bu evliliğinden Ayris adında bir kızı vardır.

İkinci evliliğini ise 2015 senesinin sonlarına doğru yaptı. Düğünü İslâmî usûllere göre yapıldı.