Yedek Subay Yani Asteğmen Nedir?

30.04.2021
Yedek Subay Yani Asteğmen Nedir?

Asteğmen Ne Demek?

Yedek subay olarak da bilinen asteğmen, en düşük subay rütbesi olarak tanımlanabilir. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığındaki askeri birliklerde takım ya da kısımların komutanı olarak görev yapar.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev alan asteğmen; takım komutanı, batarya ya da adestim subayı olarak çalışır. Akademik ya da teknik bilgileri doğrultusunda orduya fayda sağlamaları amacıyla görevlendirilen asteğmenler ülkemizin mevcut askeri sisteminde teğmen ile kıdemli başçavuş arasında yer alır.

Asteğmen Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Tüm rütbeli askerlerde olduğu gibi asteğmen de ihtiyaç duyulan tüm askeri birimlerde çalışabilir. Kısım amirliğinin yanı sıra, komutanlık bünyesindeki birimlerde takım komutanı, batarya subayı, atış destek timi subayı ya da eğitim subayı olarak görev alabilen asteğmenin genel görevleri arasında şunlar bulunur:

  • Nöbet tutmak,
  • İdari anlamda verilen yazışmaları yapmak,
  • Eğitim birliklerine yeni gelen askerlere eğitim yaptırmak,
  • Eğitimleri ve yetenekleri doğrultusunda komutanın verdiği görevleri yerine getirmek,
  • Tim komutanı olarak emirlerine verilen takım ile birlikte operasyonlara çıkmak.

Asteğmen Olmak İçin Gerekenler

Askerlik görevini yapmamışsanız ve 4 yıllık fakülte ya da yüksekokullardan mezunsanız asteğmen olabilirsiniz. Başvuru yaptığınız dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin talepleri doğrultusunda sınava tabi tutulup başarı gösterdiğiniz takdirde asteğmen olarak görev yapabilirsiniz.

Asteğmen Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Askerlik için başvurduğunuz dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu bölümlerden mezun olmanız, asteğmen olarak göreve atanabilmenizi sağlar. Üniversitelerin bazı bölümlerinden mezun olanların istatiksel olarak asteğmen olması daha kolaydır. Örneğin Tıp Fakültesi mezunları doğrudan asteğmen olarak atanır. Aynı şekilde Hukuk Fakültesi ve Eğitim Fakültesi mezunlarının da asteğmen olma ihtimali daha yüksektir.

You cannot copy content of this page