Yeni Salgın Strep A! 7 çocuk hayatını kaybetti

06.12.2022
Yeni Salgın Strep A! 7 çocuk hayatını kaybetti

Yeni Salgın Strep A! 7 çocuk hayatını kaybetti

Strep A, boğazda ve deride görülebilecek bir bakteri. Pek çok insan bakteriyi farkında olmadan zararsız bir şekilde taşıyabilir. Ancak bu hasta olabilecek diğer kişilere bulaştırmasında bir engel değil.

İnsanlar bu bakteriyi, yakın temas, öksürük ve hapşırma yoluyla alabiliyor. Salgınlar okullar ve bakımevlerinde görülebiliyor.

İngiltere Sağlık Güvenlik Ajansı (UKHSA), ülkede Eylül ayından bu yana altı çocuğun Strep A enfeksiyonu nedeniyle öldüğünü söylemişti. Bu çocuklardan beş tanesi 10 yaşın altında. Galler’de de yedi yaşında bir çocuk yine aynı hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

İskoçya’da bugüne kadar sekiz ağır Strep A vakası görüldü, ancak buna bağlı ölüm yaşanmadı. İngiliz sağlık yetkilileri, enfeksiyonla ilgili ailelerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Pek çok insan bu enfeksiyonla ağır bir hastalık geçirmezken, oldukça bulaşı bu bakteriler ciddi hastalıklara ve komplikasyonlara neden olabiliyor. İngiltere’de 2017-18 yıllarında Strep A enfeksiyonları nedeniyle 10 yaşın altında dört çocuk hayatını kaybetmişti.

Vakalar da geçtiğimiz haftalarda yükseliş gösterdi. Koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmaya başlamasından beri, bu tip enfeksiyonların yayılması da olası. UKHSA, toplum arasında dolaşan yüksek miktarda bakterinin de artışta önemli bir rol oynadığı görüşünde.

Imperial College London’dan D.r Elizabeth Whittaker, “Pandeminin ilk iki yılında çok az A Grubu Strep gördük. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla bakteri 2022’de yeniden dolaşıma girmeye başladı” dedi.

You cannot copy content of this page