Yetkisizlik Nedir? Görevsizlik Veya Yetkisizlik Kararı?

23.04.2021
Yetkisizlik Nedir? Görevsizlik Veya Yetkisizlik Kararı?

Yetki görevli olan bir kişinin,kurumun veya kuruluşun söz hakkının ve işlem yapabilme hakkının olması olarak tanımlanabilir. Sözlüğe bakılırsa bir görevi, bir işi yasaların verdiği olanaklara göre, belli koşullarla yürütmeyi sağlayan hak.bilgisi ve uzmanlığıyla bir işi yapmaya yeterli olma durumu gibi tanımlarıda vardır.

Yetkisizlik ise konu ile ilgili yetkinin olmadığını gösterir.

Ceza hukukunda yetkisizlik nedir?

Hukukta yetkisizlik nedir?

Bir suç meydana geldiyse,o suç nerede meydana geldiyse oranın yargı organı ceza vermeye vey yargılamaya yetkilidir. Baska yerde dava açılırsa bile o yer yetkisizlik ile dosyayı suçun olduğu yere görünür. O suca işlem yapma, ceza verme yetkisi suçun işlendiği yerde yetkili kuruluştur.

Örneğin bir suç Manisa ilinde işlendikten sonra Müşteki İstanbul a gidip şikayetçi olursa, İstanbul o dosyayı manisaya yetkisizlikle gönderir.

Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 20’nci maddesi, görevsizlik veya yetkisizlik kararı veren mahkemenin, dava dilekçesini ve dosyasını görevli veya yetkili mahkemeye göndereceğini düzenlemektedir.

Görevsizlik Veya Yetkisizlik Kararı mahkemeler tarafından sıklıkla verilen kararlardır. Yetkisiz olan kurumun görevi olmayan konu görevsizlikdir.

You cannot copy content of this page