Yüksek Lisans ve Askerlik Durumları

16.08.2021
Yüksek Lisans ve Askerlik DurumlarıYüksek Lisans Askerlik Tecil Edilir Mi ?

Hem tezli yüksek lisans hem de tezsiz yüksek lisans eğitimi askerlik tecil (sevk tehiri) hakkı sağlar. Tezsiz yüksek lisansta 1,5 yıl, tezli yüksek lisansta ise 3 yıl 4 ay tecil hakkınız vardır. (Bilimsel hazırlık senesi hariçtir.)

Askerlik yüksek lisansa engel mi?

Yüksek lisansın tezli yüksek lisans olarak yada tezsiz yüksek lisans olarak yapılması fark etmemektedir. Her iki durumda da yüksek lisans yapan kişinin askerlik hizmeti ertelenmektedir.

Yüksek Lisans Eğitimi Sırasında Tecil İşlemlerini Kim Yapar?

Yüksek lisansta tecil işlemleri yine öğrenci işleri tarafından yapılmaktadır. Ancak burada üzerinde önemle durulması gereken ve bazı öğrenciler gözden kaçırdıkları için problem yaşayabildikleri konu şudur: Yüksek lisansta tecil işlemi yaptırmak istiyorsanız askerlik durum belgesi (aslı) ve nüfus cüzdan fotokopiniz ile birlikte öğrenci işlerine müracat ederek tecil işlemlerinizin yapılmasını istediğinizi belirtmelisiniz.

Yani yüksek lisansta tecil işlemleri istek üzerine yapılır.

Askerlik durum belgenizi e-devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz.

Tecil bittikten sonra yüksek lisans yapılabilir mi?

Bakaya durum belgesi alarak bir yüksek lisans programına kayıt yaptıran öğrenci, kayıt yaptırdıktan sonra tekrar askerlik şubesine giderek yüksek lisans eğitimi süresi kadar askerliğini tecil ettirebilir.

Kaç yaşına kadar askerlik tecil edilir?

Sağlık raporu alındıktan sonra belge tekrar şubeye teslim edilir ve kişi lise mezunu ise üç sene, üniversite mezunu ise 2 sene askerliği tecil edilmiş olur. Lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olan askerlik yükümlüleri herhangi bir sebep göstermeksizin askerliklerini 3 yıl süreyle tecil ettirebilirler.

Yüksek lisans yapan askere gider mi?

Hem tezli yüksek lisans hem de tezsiz yüksek lisans eğitimi askerlik tecil (sevk tehiri) hakkı sağlar. Tezsiz yüksek lisansta 1,5 yıl, tezli yüksek lisansta ise 3 yıl 4 ay tecil hakkınız vardır.Askerlik tecili için ne yapmalıyım?

Askerlik görevini çeşitli nedenlerle yapamayacak olan adaylar, tecil işlemi ile bir süre askerlik vazifelerini erteleyebiliyor. Tecil işlemi, e-devlet üzerinden ”Milli Savunma Bakanlığı Asal Yoklama Başvurusu” sayfasından gerçekleştiriliyor. Diğer yandan şubeye giderek de tecil işlemi yapılabiliyorBakaya kalan kişi yüksek lisans yapabilir mi?

Bakayalık durumunu kaldırıp bir sonraki celbe kadar askerlikle ilişkiniz olmadığına dair durum belgesi vereceklerdir. Derhal o belgeyle yüksek lisansa kaydolun, sonra tekrar şubeye gidip askerliğinizi tecil ettirin. Hatta askerlik yapacağınız yer açıklansa bile yüksek lisansa kaydolursanız tecil ediyorlar.

Yüksek Lisans başvuruları ne zaman?

Yüksek lisans başvuruları sene içerisinde Güz ve Bahar dönemlerinde olmak üzere iki defa yapılmaktadır: Başvuru tarihleri okula göre çok farklılık göstermekle birlikte genel olarak bahar dönemi başvuruları Ocak, Şubat aylarında güz dönemi başvuruları Ağustos, Eylül aylarında yapılmaktadır. Başvuru bir süreçtir.You cannot copy content of this page