Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası Nedir Ne Zaman?

02.10.2021
Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası Nedir Ne Zaman?

Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası Nedir Ne Zaman?

Büyük Türk mutasavvıfı, şair, derviş, Allah dostu olarak da bilinen Yunus Emre, Anadolu Türkçesi’nin en saf halini şiirlerinde ve ifadelerinde kaleme almış ve dile getirmiş bir isimdir. Yunus Emre, özellikle Anadolu Türk’ü olmak üzere Balkanlar ve Azerbaycan gibi coğrafyadaki soydaşlarının adeta temsilcisi olmuş ve birçok Hakk aşığının ön plana çıkardığı biri olmayı başarmıştır.

13. ve 14.asırlarda yaşadığı kabul gören Yunus Emre, 1240 veya 1241 senesinde dünyaya geldi. Doğduğu yer bugün Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Sarıköy’dür. Kaynaklar, onun 1320 veya 1321 yılında vefa ettiğini aktarır. Yani Yunus Emre, Anadolu Türklüğü dendiğinde akla gelen ilk iki devlet olan Anadolu Selçukluları ile Osmanlı devrinde yaşamıştır. Öldüğü yer ise yine Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi olarak biliniyor.  Ankara’nın Nallıhan ilçesinde yer alan Taptuk Emre’nin Dergâhı’nda yetişti. Buradan aldığı eğitim sonrasında kadılık görevinde de bulundu.

O, Anadolu Türklerinin en karışık döneminde yaşayarak insanlara umut verdi. 1243 tarihli Kösedağ Savaşı sonrası, Moğol baskısı altındaki Anadolu halkına her daim umudu aşılamaya çalıştı. Onun dili, bugün bile Anadolu halkı tarafından aracısız biçimde anlaşılmaktadır.

Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası Ne Zaman?

Bu büyük halk adamı, her sene başta memleketi olan Eskişehir ve ilçesi Sivrihisar olmak üzere 1-7 Mayıs tarihleri arasında anılır. Bu günlerde birçok kurum ve kuruluş, onun adına etkinlikler tertipleyerek şiirlerini, hayata bakış açısını kitlelerle buluştururlar.

Birleşmiş Milletler’e bağlı UNESCO, 2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri’nde Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yıl dönümüne yer verdi. Yine bu büyük mutasavvıfın 750’nci doğum yıl dönümü olan 1991’de de UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri’nde zikredilmişti.

Yine UNESCO 2021’i Yunus Emre Anma ve Kutlama Yılı olarak ilan etti.

Yunus Emre’nin Eserleri

Yunus Emre’nin birçok şiiri halk arasında söylenerek bugünlere geldi. Bir kısmı da iki önemli eseri aracılığıyla iletildi. Bu eserleri Divan ve Risalet-ün Nushiyye’dir. Divan eseri, şiirlerinden oluşur. Risalet-ün Nushiyye’de ise düz yazı ve şiir karışıktır. Eserlerinde daha çok sevgi ve barış üzerinde durur. Kötülüklerden sakınılmasını tavsiye eder.

Yunus Emre Şiirleri

Yunus Emre’nin şiirlerinin bir kısmı günümüze dek ulaşmıştır. Onun adı geçtiğinde akla ilk gelen şiirlerinin başında ‘Bana Seni Gerek Seni’ gelir.

“Aşkın aldı benden beni, bana seni gerek seni

Ben yanarım dün ü günü, bana seni gerek seni

***

Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim

Aşkın ile avunurum, bana seni gerek seni” dizeleriyle başlayan bu şiiri, sevenleri arasında dilden dile dolaşmaktadır. Yine ‘Bir Ben Vardır Bende’ adlı şiiri de bir başka en bilinen şiirlerindendir.

“Beni bende demen, ben de değilim

Bir ben vardır bende, benden içeru” dizelerine Türkiye’de birçok şiir sever aşinadır.

 Hatta Grammy ödüllü Christopher Tin, 2013’te Yunus Emre’nin ‘Haktan Gelen Şerbeti’ adlı şiirini besteleyerek sahneledi.

Ayrıca ‘Gel Gör Beni Aşk Neyledi’ şiiri, bestelenen şiirlerinden bir başkasıdır.

 “Ben yürürüm yana yana

Aşk boyadı beni kana

Ne akilim ne divane

Gel gör beni aşk neyledi

***

Gah eserim yeller gibi

Gah tozarım yollar gibi

Gah akarım seller gibi

Gel gör beni aşk neyledi” dizeleriyle devam eden ‘Gel Gör Beni Aşk Neyledi’ adlı şiiri, özellikle ilahı formunda bestelenmiştir ve ülkemizde en sevilen ilahilerin başında yer alır. Onun adı Türkiye’de birçok erkek çocuğa verilerek halen yaşatılmaktadır. Yunus Emre, Anadolu Türkü’nün birleştirici unsurlarının en tepesinde yer alan kişilerin belki de birincisi olarak insanlığı sevmiş, halktan da bu sevginin karşılığını almıştır. O, piri ve hocası Taptuk Emre’nin dediği gibi ‘Bizim Yunus’ olmayı başarmıştır.

You cannot copy content of this page