Zakkum nedir? Zakkum ne demek TDK?

17.01.2023

Zakkum ağacı, İslam dinine göre, cehennem’de olduğuna inanılan ölümcül, acı meyveli ağaçtır. Cennet’te bulunan ağaç ise Tuba’dır. Herhangi bir “öldürücü gıda” anlamı taşıyan zakkum, Türkçede zehir, acı anlamlarına gelen zıkkım kelimesi şeklinde günlük hayatta kullanılmaktadır.

Sözlük anlamına bakıldığında; 1-) Zakkumgillerden, Akdeniz ülkelerinde yetişen, çiçekleri beyaz veya pembe renkli, kışın yapraklarını dökmeyen zehirli bir ağaççık, ağı ağacı, ağı çiçeği

2-) Tavandaki tahtalardan terleyip yere düşen kurumlu damla.

3-) Zakkumgiller (Apocynaceae) familyasından 6 m kadar boylanan, yaprak dökmeyen pembe veya kırmızı çiçekli, süs bitkisi olarak da yetiştirilen bitki. Ağu ağacı.

4-) Kalp glikozitleri içeren ve çiftlik hayvanlarında kalp kası nekrozu sonucu ölüme yol açan, Antartika hariç dünyanın birçok bölgesinde yaygın olarak bulunan ve 12 adet alt türden oluşan zehirli bir bitki türü. Zakkum kelimesi, günlük hayatta vatandaşların sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesidir. Dilimizde yer alan Zakkum kelimesi, gerek günlük hayatta, gerekse sosyal medyada kullanılan sözcüklerden birisi olarak öne çıkmaktadır. TDK’ya göre çeşitli anlamları olan Zakkum kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılabilir.

You cannot copy content of this page