Zara’nın Sahibi kim? Nereli? Amancio Ortega Kimdir, Nereli? Zara’nın Sahibinin serveti?

15.10.2022
Zara’nın Sahibi kim? Nereli? Amancio Ortega Kimdir, Nereli? Zara’nın Sahibinin serveti?

Zara’nın Sahibi kim? Nereli? Amancio Ortega Kimdir, Nereli? Zara’nın Sahibinin serveti?

Amancio Ortega Gaona kimdir? Zara markasını da bünyesinde bulunduran İspanyol giyim holdingi Inditex’in kurucu başkanıdır. Dünyanın ikinci zengin kişisidir. Amancio Ortega Gaona, 28 Mart 1936 tarihinde kuzey İspanya’da 60 kişilik küçük bir köy olan Bustango de Arbas’ta 4 kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur.

Tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de popüler bir marka olan Zara Markası günden güne daha fazla kitleye hitap etmeye başlamıştır. Hazır giyimde marka haline gelen ve gerek kalitesi gerek se modaya ayak uyduran tarzda kombin seçenekleri ile kadınların olduğu kadar erkeklerinde gözdesi haline geldi.

Türkiye’de 50 ye yakın mağazası bulunan Zara markası aslında İspanyol markasıdır. İspanyol tekstil devi iInditex’e ait olan Zara, Massimo Duttiayrıca PullandBear, Oysho, Uterqüe, Stradivarius, ZaraHome ve Bershka gibi markalarda bünyesinde buldurmaktır. Ayrıca Zara Sahibi Amancio Ortega; Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho gibi giyim markalarının sahibi olması sonrasında yaklaşık 85 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci kişisidir.

28 Mart 1936’da İspanya’nın kuzey bölgesi Leon’da dünyaya gelen Amancio Ortega Gaona, dört kardeşten en küçüğüdür. Babası demiryolu işçisi olan Ortega, 14 yaşında geldiğinde ailece A Coruna’ya taşındıktan sonra liseyi bırakıp bir konfeksiyon atölyesinde çalışmaya başlayarak tekstil işini öğrenmeye başladı. Ardında da 36 yaşına geldiğinde La Maja mağazasındaki robdöşambrların bir benzerini üreterek satmak için Goa isimli bir firma kuran Ortega yavaş yavaş işleri büyütmeye başlıyor.

Bir süre sonra La Maja isimli bir moda evine geçen Ortega, burada bir yandan dikim ustalığının inceliklerini öğrenirken bir yandan da sektörün müşteriye dayattığı moda anlayışından ziyade müşterinin modayı belirlediği bir iş modeli üzerine düşünmeye başlar. 1966’da hayatını birleştirdiği ilk eşi Rosalia Mera’yı da bu esnada tanışır.. Üvey kardeşinin evinde dikime başlayan Ortega ve ilk eşi Rosalia, o dönem evlerde ısıtma olmadığı için stil görünen robdöşambrları kapı kapı dolaşıp satıyorlar.

Bu işi büyütmek isteyen Ortega, bir bankaya giderek kredi çekmeye karar veriyor. 2000 peseta yani yaklaşık 40 dolar borç alarak başlattığı gecelik işi, Ortega’nın şu anki servetinin kazanmasındaki ilk adımı aslında. 1986’da boşandığı, 2013 yılında da hayatını kaybedecek olan Rosalia ile balayı yaptığı Hırvatistan’ın Zadar şehrinden esinlenerek ilk markasını Zadar ismiyle kuran Ortega, daha sonra bunu Zara olarak değiştiriyor. Zara Markası ilk kuruluş öyküsü de burada başlıyor.

1975 yılında Arteixo, Galiçya’da Amancio Ortega ve Rosalía Mera tarafından kurulan Zara, dünyanın en büyük 3 hazır giyim şirketinden biridir. 2017 yılı itibarıyla dünya genelinde 93 ülkede 2.200’ün üzerinde mağazası vardır. Inditex grubu bünyesinde yer alan Zara grubun en büyük şirketidir.

osé María Castellano isimli eski bir IBM çalışanın aldığı dış danışmanlık Ortega’nın hayatını değiştiriyor. Tüm işlemleri rakiplerinden 20 yıl önce dijitale taşıması sayesinde Zara verimliliğini de oldukça artırıyor. Diğer markaların piyasaya yeni ürün sürerek moda fikri yaratması 40 haftayı bulabilirken Ortega, kurduğu hızlı moda düzeniyle en fazla 15 gün içerisinde bunu halledebiliyor. Böylelikle rakiplerinden daha önce olmayı da başarıyor.

Ortega, bilinçli bir şekilde mağazadaki ürünlerin kısa sürede stok dışı kalmasını istiyor ve böylelikle müşterinin yeniden mağazaya gelmesini sağlıyor. Ürünlerin çabuk yerine konduğunu gören müşteri de böylelikle markayı sürekli takip ediyor. Zara’nın bu düzeni yaratması ise kolay olmamış. Sadece Tunus’ta bulunan fabrika saatte 150 parça ürün üretiyor. Zara mağazalarına her hafta 5 milyon parça ürün sevkiyatı yapılıyor.

Zara ürünlerinin yarısı İspanya’da üretiliyor ve ülkedeki deposu tam 5 milyon metrekare, Amazon’un sahip olduğundan 9 kat daha büyük ve her çalışanın zamanla yarıştığı Zara’da işçiler her 38 dakikada 1 kadın giysisi üretmek zorunda. bunun sebebi ise zaman aşıldığı takdirde marka zarar etmeye başlıyor.

Ortega, ortalama 9 euro maliyeti olan ürünleri parça başına 30 euro civarında bir ortalama bedelle satıyor. İyi çalışan işçiye ödül olarak yıl sonunda 45 euro prim veriliyor. Ortega tam bir işkolik olarak biliniyor. 25 yıldır tatil yapmadığı söyleniyor ve çok ilginç alışkanlıkları da var. 81 yaşındaki iş adamı öğle yemeklerini şirket kafeteryasında yiyor ve söylenenlere göre de her sabah da kahvesini aynı yerden alıyor.

Kravat takmaktan nefret eden Amancio Ortega, mavi bir blazer ve açık renk gömlek giymeyi seviyor. İlginç olan ise kendi markasını giymemesi. Zara markasını kendisi giymese de Cambridge düşesi başta olmak üzere pekçok hayranı var. Amancio Ortega, serveti sayesinde jet sosyete ve seçkinlerle de önemli ilişkilere sahip. Şu an Kral ve Kraliçe olan Felipe ve Letizia çiftiyle yakın dostluğa sahip.

İş dışında polo yaka tişörtleri tercih eden Ortega, bugüne kadar sadece 3 gazeteciye röportaj vermiş. Kameralardan, objektiflerden hoşlanmayan ketum bir yapısı olduğu biliniyor. Ortega, ailesiyle birlikte A Coruna’da Atlantik Okyanusu kıyısındaki yaşıyor ve evinin henüz görüntüleyebilen yok.

Ortega kameralardan hoşlanmasa da Zara onlarca tasarımcıya sahip ve çoğu ofiste değil dışarıda çalışıyor. Ellerinde kalem kağıt insanların kıyafet alışkanlıklarını ve tarzlarını not eden tasarımcılar kameralarla da görüntü alıyor. Ortega’nın hobileri arasında ata binmenin özel bir yeri var, hatta Galiçya bölgesinde satın aldığı özel bir binicilik merkezi dahi bulunuyor.

Kızı Marta da ülkenin en ünlü binicilerinden biri olan Sergio Alvarez Moya ile evli. Ortega’nın o kadar parayla ne yaptığına dair bir kaç ipucu da mevcut. Torre Picasso ismiyle bilinen Madrid’deki bu 156 metrelik İspanya’nın en uzun gökdelenlerinden birini 536 milyon dolara satın almıştı. Epic Residences isminde Miami’de lüks bir oteli de bulunuyor. Otel, turizmciler tarafından ABD’nin en iyilerinden olarak gösteriliyor.

Ortega, iş arabaya geldiğinde ise lüksten ziyade konfor arayanlardan. Audi A8 sedan kullanıyor. Mesafe uzadığında ise Bombardier üretimi 45 milyon dolarlık Global Express BD-700 model jetine atlayıp istediği yere gidebiliyor. Amancio Ortega teknelere de düşkün. Kızı Marta’nın yanı sıra Sandra Ortega Mera ve Marcos Ortega Mera isminde iki çocuğu daha var. Kendisi yönetimde olmasına rağmen oğulları değil. Onların göz önünde olmasından da hoşlanmadığı belirtiliyor.

You cannot copy content of this page