Zeytinyağlı Ayva Yemeği Nasıl Yapılır?

19.04.2021
Zeytinyağlı Ayva Yemeği Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Ayva Yemeği Tarifi

İnsanlara faydası ile bilen, sağlıklı meyvelerin başında gelen, varlığı Milattan önce 650 yıllarına kadar dayanan Ayva, zeytin yağı ile birleştiğinde mükemmel bir lezzete dönüşmektedir. Bugün Avustralya hariç tüm dünya ülkelerinde rahatlıkla yetiştiği bilinen ve Türk mutfağında da mayhoş tadı ve sağlıklı yapısı ile nam salmış olan Zeytinyağlı ayva yemeğinin, gelin tarifine bakalım.

Zeytinyağlı Ayva Yemeği Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Malzemelerin eksiksiz ve belirlenen oranda olması Zeytinyağlı Ayva yemeğinin mükemmel lezzete ulaşmasını sağlayacaktır.

6 çorba kaşığı kadar zeytinyağı

2 adet orta boy ayva

1 adet orta boy patates

1 adet orta boy havuç

1 adet orta boy kereviz

1 adet orta boy soğan

Yarım tatlı kaşığı tuz

Yarım tatlı kaşığı şeker

Yarım çorba kaşığı un

4 su bardağı su

2 adet orta boy limon

Zeytinyağlı Ayva Yemeği Nasıl Yapılır?

            Zeytinyağlı Ayva Yemeği Yapımı

Öncelikle Kerevizin ve Ayvaların kararması için orta boy bir kap içerisine koyduğumuz 4 bardak suyun içerisine 1 adet limonun suyunu tamamen sıkıp, içerisine yarım çorba kaşığı unu koyarak iyice karıştırmak gerekir. Sonrasında 2 adet orta boy ayvamızı soyarak kendi zevkimize göre boyutlarda doğrayıp hazırladığımız suya atalım. Sonrasında önceden hazırladığımız Havuç, patates ve kerevizi de bu suya atalım. Ocağın altı hafif yanarken 1 adet orta boy soğanımızı kavuralım, soğan kıvama geldikten sonra hazırladığımız kabın içerisindeki malzemeleri de tencereye dökelim, karıştırdıktan sonra Yarım tatlı kaşığı tuzu ve Yarım tatlı kaşığı şekeri de ekleyerek karıştırıp pişirelim. 30 dakika kadar piştikten sonra yemeğin altını kapatalım ve soğumasını bekleyelim. Soğuyan Zeytinyağlı Ayva Yemeğimiz servise hazırdır.

Zeytinyağlı Ayva Yemeği Yapımının Püf Noktaları

Her ne kadar Zeytinyağı ile birleştiğinde mükemmel tadı vermesi kaçınılmaz olsa da, yemekte kullanacağınız Ayva’yı iyi seçiniz, çok sert veya çok yumuşak olan Ayva yemeğin lezzetini değiştirecektir. Patateslerin ve kerevizin kenarlarını düzgün bir şekilde keserek kullanmanız, yemeğin servisinde güzel bir görünüm sağlayacaktır.

Zeytinyağlı Ayva Yemeği Tarifi İçin Pişirme Önerileri

Zeytinyağlı Ayva yemeğinde istenilen lezzeti bulmak için orta dereceli ateşte ve 30 dakika kadar pişirmeyi unutmayın.

Zeytinyağlı Ayva Yemeği Tarifi Kalorisi

Zeytinyağlı Ayva yemeği sağlık açısında çekinmeden yenecek bir yemek olduğundan kalori konusunda da çok sıkıntı yapmayacağı aşikardır, bir porsiyon Zeytinyağlı Ayva yemeği 76 kalori olarak bilinmekle birlikte, 100 gram Zeytinyağlı Ayva yemeğinin kalorisi ise 42 kalori olarak belirtiliyor.

Yaklaşık olarak 50 dakikada hazırladığınız Zeytinyağlı Ayva yemeğini afiyetle ve sağlıkla yiyebilirsiniz.

You cannot copy content of this page