Ahmet İsvan kimdir? Nerelidir? Ne zaman öldü, kaç yaşındaydı?

25.07.2022
Ahmet İsvan kimdir? Nerelidir? Ne zaman öldü, kaç yaşındaydı?

1923 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ahmet İsvan aslen Yalovalıdır.

İstanbul’da Robert Koleji’nden mezun oldu. Daha sonra ABD’ye giderek tarım ve meyvecilik üzerine eğitim aldı. Türkiye’ye dönüşünden sonra Yalova’nın Taşköprü köyüne yerleşti ve burada uzun yıllar tarım araştırmalarında bulundu.

Ahmet İsvan, Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) katılarak siyaset kariyerine başladı. Partisinin İstanbul Yönetim Kurulu Sekreterliği’ni yaptı.

1973 yerel seçimlerinde Adalet Partisi adayı Fahri Atabey’e karşı iki katından fazla oy alarak tarihi bir oranla (yüzde 63.6) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Fırıncıların fiyat tekelini kırarak halka ucuz, sağlıklı ekmek sağlamak amacıyla İstanbul Halk Ekmek fabrikasını ve Hamidiye Su işletmesini kurdu.

1977 yılına kadar İBB Başkanlığı yaptı fakat partisi tarafından tekrar aday gösterilmedi.

12 Eylül Askeri Darbe döneminde, 1 Mayıs 1977 günü Taksim alanında patlak veren olaylara adı karıştığı iddiasıyla sıkıyönetim mahkemesindeki DİSK davasında yargılandı. Yargılama sırasında 1980-1983 yılları arasında 27 ay hapiste kaldı. Yargılama sonucu aklandı.

Ahmet İsvan 1988-1995 yılları arasında Sosyal Demokrat Halkçı Parti’de (SHP) parti meclisi üyeliğinde bulundu.

2011 yılında Başkent Gölgesi’nde İstanbul adlı bir kitap yayımladı.

Ahmet İsvan’ın eşi Reha İsvan (d.1950-ö.2013), Milli Mücadele döneminde Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Samsun’a çıkan subaylardan Kemal Doğan’ın kızıdır. Reha İsvan, 12 Eylül Askeri Darbe döneminde Barış Derneği Davası’nda yargılandı.

Ahmet İsvan, 1 Mayıs 2017’de İstanbul’da 94 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Yalova’nın Taşköprü köyüne defnedildi.