Alança Oskay kimdir? Kaç yaşında? Alança Oskay doğum tarihi? Yonca Oskay kimdir, kaç yaşında?

11.11.2023
Alança Oskay kimdir? Kaç yaşında? Alança Oskay doğum tarihi? Yonca Oskay kimdir, kaç yaşında?

Alança Oskay kimdir? Kaç yaşında? Alança Oskay doğum tarihi? Yonca Oskay kimdir, kaç yaşında? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Alança Oskay kimdir? Kaç yaşında? Alança Oskay doğum tarihi? Yonca Oskay kimdir, kaç yaşında? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Alança Oskay O Ses Türkiye? Alança Oskay Teoman? Alança Oskay Kaç yaşında? Teoman’ın vokalisti 2023

Teoman’ın vokalisti 2023 olarak da son günlerde hayli duyulan Alança @alancaoskay kullanıcı adı ile instagramda bulunur. 19.6 bin takipçisi vardır. Alança Oskay O ses Türkiye ile adını duyurmuştur. Hakkında çok bilgi yoktur.

Yonca Oskay kimdir? Kaç yaşında, nereli ve Instagram hesabı?

Yonca Oskay, şu günlerde BeIN Sports’ta sabah haberlerini sunan ve bir önceki 24 saatin ve yeni günün gelişmelerini aktaran bir isimdir. 28 Nisan 1982 tarihinde Ayvalık’a bağlı Balıkesir’de doğan Oskay, şu anda 40 yaşındadır. Aynı zamanda oyunculuk da yapan bu başarılı sunucu, kariyerine SHOW TV’de yayınlanan Vidivodo programının editörlüğü ve sunuculuğunu üstlenerek başlamıştır. Ayrıca, SkyTürk’te Hakan Artış ile birlikte Sportmen adlı programı sunmuştur.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Alança Oskay kimdir? Kaç yaşında? Alança Oskay doğum tarihi? Yonca Oskay kimdir, kaç yaşında? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Aysima Altınok kimdir? Aysima Altınok kaç yaşında, nereli, mesleği nedir?

1929 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. İlkokulu Erzincan’da ortaöğrenimini İstanbul Kız Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1952’de bitirdi. Bir yıl Cerrahpaşa 3. Cerrahi Kliniği’nde Genel Cerrahi asistanlığından sonra Doç. Dr. Feyyaz Berkay ile Nöroşirürji Departmanının kuruluşundan itibaren üç yıl asistan eğitimi gördü.

Üniversitede Nöroşirürji Kürsüsü kurulmadığı için 1956’da Sağlık Bakanlığı Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde Op. Dr. Hami Dilek ve Op. Dr. Ertuğrul Saltuk yanında eğitimini tamamlayarak 1959 yılında uzman oldu. Türkiye’nin ilk kadın beyin cerrahı olan Aysima Altınok, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde göreve başladı ve klinik şefi olarak görevine devam etti.

1968’de Prof. Dr. Feyyaz Berkay ve Prof. Dr. Bülent Tarcan ile Türkiye’de ilk Nöroşirürji Cemiyeti kurucuları arasında yer aldı. İstanbul Tabip Odası üyeliği, İstanbul Cerrahi Derneği üyeliği, Nöropsikiyatri Derneği üyeliği, Bakırköy Akıl Hastanesi Vakfı kurucu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı. 1990’da Sağlık Bakanlığı tarafından yılın en başarılı uzman hekimi seçildi. 1996 yılında Türk Nöroşirürji Derneği ve 1 Aralık 2005’de Beyin ve Sinir Cerrahisi Derneği’nin kuruluşunda onursal üyeliği vardır. 1992 yılında 38 yılı aşan resmi görevinden ayrıldı.

1894 yılında İstanbul’da Sultan Abdülaziz’in yaverlerinden biri olan Ali Kırat Paşa’nın dört çocuğunun sonuncusu olarak dünyaya gelen Safiye Ali’nin en büyük hayaliydi doktor olmak. Ancak o yıllarda İstanbul Darülfünunu Tıp Fakültesi kız öğrenci kabul etmiyordu. O da birinci dünya savaşı sırasında maddi zorluklara rağmen tüm kararlılığıyla Almanya’nın yolunu tuttu.

Würzburg Üniversitesi’ndeki Tıp eğitiminin ardından Haziran 1923’te Türkiye’nin ilk kadın doktoru oldu. Kadınların da doktor olabileceğini ispatlayan bir öncü olan Safiye Ali, 1952 yılında hayatını kaybetti. Ancak tam da o yıl mezun olup doktor olan bir başka kadın, yeni bir alanda öncü olacaktı. Beyin cerrahisinin gelişmeye başladığı yıllardı. Henüz dünyada dahi doğru düzgün kadın cerrah yokken, genç bir tıp talebesi olan Aysima Altınok hedefini belirlemişti: Türkiye’nin ilk kadın beyin cerrahı olmak.

error: Content is protected !!