Ali Arcak kim? Ali Arcak kimdir nerelidir? Ali Arcak Biyografisi

16.06.2022
Ali Arcak kim? Ali Arcak kimdir nerelidir? Ali Arcak Biyografisi

Ali Arcak kim? Ali Arcak kimdir nerelidir? Ali Arcak Biyografisi

Ali Arcak’ın asıl mesleği hakimlik olarak biliniyor. Aslen Antakyalı olan Arcak, Sakine Günaydın ile evlidir. Konya ve Adana gibi birçok ilde ikamet eden Ali Arcak , yazdığı kitaplarla ve başarılı çalışmalarıyla da oldukça takdir edilen bir insan. Kişisel bilgileriyle ilgili çok fazla bilgi bulunmasa da Tomris Giritoğlu ve Başar Arcak isimli iki çocuğu var.

Tomris Giritlioğlu (Arcak), 1955 yılında babasının görev yeri olan Konya, Kadınhanı’nda doğmuştur. Aslen Antakya’lıdır. Annesi Sakine (Günaydın) Hanım’dır.

Ali Arcak kim? Ali Arcak kimdir nerelidir? Ali Arcak Biyografisi

Tomris Giritlioğlu (d. 1957, Kadınhanı) yönetmen, senaryo yazarı, yapımcı, proje tasarımcısı.

1999 yılında çektiği Salkım Hanımın Taneleri ile üne kavuşmuş bir sinema yönetmenidir. Kurşun Yarası, Çemberimde Gül Oya gibi dizilerin yapımcı veya proje tasarımcısı olarak Türkiye’de yakın tarih ile ilgili dönem dizilerini başlatan kişi olmuştur.

Ali Arcak’ın asıl mesleği hakimlik olarak biliniyor. Aslen Antakyalı olan Arcak, Sakine Günaydın ile evlidir. Konya ve Adana üzere birçok vilayette ikamet eden Ali Arcak , yazdığı kitaplarla ve başarılı çalışmalarıyla da epey takdir edilen bir insan. Ferdî bilgileriyle ilgili çok fazla bilgi bulunmasa da Tomris Giritoğlu ve Başar Arcak isimli iki çocuğu var.

KİTAPLARI

Kamulaştırma Davaları ve Devletleştirme

Kamulaştırmasız El Koyma El Atmanın Önlenmesi ve Tazminat Davaları

TOMRİS GİRİTLİOĞLU KİMDİR?

Tomris Giritlioğlu (d. 1957, Kadınhanı) direktör, senaryo müellifi, üretimci, proje dizayncısı.

1999 yılında çektiği Salkım Hanımın Taneleri ile üne kavuşmuş bir sinema direktörüdür. Kurşun Yarası, Çemberimde Gül Oya üzere dizilerin üretimci yahut proje dizayncısı olarak Türkiye’de yakın tarih ile ilgili periyot dizilerini başlatan kişi olmuştur.

HAYATI

1957 yılında Konya’nın Kadınhanı ilçesinde doğdu. Hataylı bir ailenin çocuğudur. Babası o sırada Kadınhanı’nda hakimlik yapan Ali Arcak, annesi Sakine Arcak (Günaydın) idi. Çocukluğunun birinci yılları Adana’da geçti. İlkokul 3. sınıftan sonra eğitim hayatına TED Ankara Koleji’ne devam etti. Yükseköğrenimini Hacettepe Üniversitesi İngiliz Lisanı ve Edebiyatı kısmında tamamladı.

Üniversite yıllarında ‘sıkı bir devrimci’ olarak tanındı. Üniversite öğrencisi iken sinema direktörü olmaya karar verdi. Üniversiteden mezun olduktan sonra TRT’de tercüman olarak çalışmaya başladı. 1977’de TRT Haber Dairesi Lideri Aycan Giritlioğlu ile evlendi. Bu evlilikten oğlu Ilgaz dünyaya geldi (1980).

TRT’de bir mühlet Çocuk Programları ile Eğitim Kültür Bölümleri’nde asistanlık yaptıktan sonra Belgesel Programlar Müdürlüğü’ne geçti. “Tabletten Belgesele” ve “Beyoğlu” isimli iki belgesel sinema çekti. 1988’de TRT’nin Drama Kısmı’na geçti ve 1989’da birinci sineması Kantodan Tangoya’yı çekti.