Ali Ulvi Uzunlar kimdir? Ali Ulvi Uzunlar nereli? Ali Ulvi Uzunlar Hoca kim? Ali Ulvi Uzunlar Kaç yaşında? Oğlu kim?

26.06.2022
Ali Ulvi Uzunlar kimdir? Ali Ulvi Uzunlar nereli? Ali Ulvi Uzunlar Hoca kim? Ali Ulvi Uzunlar Kaç yaşında? Oğlu kim?

Ali Ulvi Uzunlar kimdir? Ali Ulvi Uzunlar nereli? Ali Ulvi Uzunlar Hoca kim? Ali Ulvi Uzunlar Kaç yaşında? Oğlu kim?

Ali Ulvi UZUNLAR Hoca Efendi; 1959 yılında Trabzon’un Of ilçesinin Erenköy köyünde dünyaya geldi. Hoca Efendi, babası Hüseyin Efendi tarafından henüz 5 yaşındayken, Kuran öğrenimi için Bayburt’un Zargide Köyüne Mustafa Çapoğlu hoceefendinin yanına gitti.

Ali Ulvi Uzunlar kimdir? Ali Ulvi Uzunlar nereli? Ali Ulvi Uzunlar Hoca kim? Ali Ulvi Uzunlar Kaç yaşında? Oğlu kim?

Kurumsal web sitelerinde aşağıdaki gibi biyografisi yer almaktadır.

li Ulvi UZUNLAR Hoca Efendi; 1959 yılında Trabzon’un Of ilçesinin Erenköy köyünde dünyaya geldi. Hoca Efendi, babası Hüseyin Efendi tarafından henüz 5 yaşındayken, Kuran öğrenimi için Bayburt’un Zargide Köyüne Mustafa Çapoğlu hoceefendinin yanına gitti. İlim tahsiline henüz 5 yaşındayken burada başlayan Hoca Efendi, 2 yıl sonra hafızlık yapacak seviyeye gelmiş, 7 yaşın geldiğinde ise Gülen Köyü’nde Fotgeneli (Holo) Abdullah KARAMOLLA Hoca Efendinin nezaretinde hafızlığa başlamıştı. 9 yaşında hafızlığını tamamladı. Hafızlık tahsilini müteakip kendi köyüne dönen Hoca Efendi, Arapça tahsiline ise ilk hocası olan Mustafa CANDAN Hoca Efendi’de başladı.

1970’li yıllarda Of/Uğurlu’da (Çifaruksa) Mehmet Rüştü AŞIKKUTLU Hoca Efendi’den ta’lim ve ferâiz dersleri aldı. Babası Hüseyin efendi İstanbul’da Hacı Mahmud Efendi’ye bağlıydı. Dolayısı ile babası hocaefendiyi 1973 yılında İstanbul Yeşilcami Kur’ân Kursu’na kaydetti. Burada başta İhsan Efendi ( Ali İhsan MEHMETALİOĞLU ) ve Büyük Bayram Hoca (Bayram Ali KARAMUSTAFAOĞLU) olmak üzere birçok saygı değer Hoca Efendiden sarf, nahiv, belağat, fıkıh, tefsir, hadis dersleri aldı. Ayrıca Eski Müftülerden Mehmet Şirin DOĞAN Hoca Efendi’den Muhtaser-ul Meâni, Kadi Beyzâvi Tefsiri derslerinin yanı sıra, Muhammed SAVAŞ ve Halil GÖNENÇ Hoca Efendilerden fıkıh konularında yüksek ilim tahsilinde bulundu. Ali Ulvi UZUNLAR Hoca Efendi daha sonraki yıllarda İlahiyat tahsilini de tamamladı.

Ali Ulvi UZUNLAR Hoca Efendi, ilmî tahsilinden sonra kendisini tamamen İslâmi İlimlere vermiş, bulunduğu Yeşilcami Kur’ân Kursu’nda ilmi ve ameli vesilesiyle 1976 yılında henüz 17 yaşındayken hocalık görevine başlamıştır. İki yıl boyunca ilim okuma ve okutmayı birlikte devam ettirdikten sonra 1978 yılında aynı kursta hocalığa, 1993 yılında da ise yöneticilik görevine getirildi. Yeşilcami Kur’ân Kursu’nda 30 yıla yakın yöneticilik ve hocalık sürecinde yüzlerce talebe yetiştirdikten sonra 2002 yılında tayini Bayrampaşa Kocatepe Camii’ne çıkmış ve burada imam hatiplik görevine başlamıştır. İmam Hatiplik görevindeyken dahi ilim okuma ve okutma sevdasından vazgeçmeyen Ali Ulvi UZUNLAR Hoca Efendi ‘KUR’ÂN’LA HAYAT BULAN BİR NESLE DOĞRU’ hedef ve samimi inancıyla, elinde yok denecek kadar az olan imkânlara rağmen 2003-2004 yıllarında daha önceden kurulan İLKSEÇ Vakfını canlandırmış ve ilk olarak Kocatepe Kur’ân Kursunu 34 talebeyle hizmete açmıştır. Zamanla İstanbul’un birçok ilçesinde hafızlık kursu açan hocaefendi 2007’de İlkem İslami ilimler merkezini açmıştır. Yarım asıra yakındır İslam’a hizmet eden Ali Ulvi Uzunlar Hocaefendinin hizmetine riyaset ettiği kurumlar;

  • İLKEM (İlim ve Kültür Eğitim Merkezi)
  • SOĞANLI KUR’ÂN KURSU
  • ESENLER HAYIRSEVERLER KUR’ÂN KURSU
  • SARIYER MEKKE NÛR KUR’ÂN KURSU
  • KAYABAŞI HACI KASIM KUR’ÂN KURSU
  • B.EVLER HACI SÜLEYMAN KAMADAN KUR’ÂN KURSU
  • ARNAVUTKÖY ABDÜLAZİZ ABDİK KUR’ÂN KURSU
  • NOKTA GENÇLİK ve EĞİTİM MERKEZİ
  • YENİDEN DİRİLİŞ KOLEJLERİ
  • İLK TV “İlim ve Kültür Televizyonu”