Amazon Sitesi Üzerinden Para Kazanma

10.12.2021
Amazon Sitesi Üzerinden Para Kazanma

Son zamanlarda İnternet Fenomenlerinin, hatta bir çok ünlünün hesaplarından link paylaştığı gibi, bu linkler üzerinden para kazanırlar. Amazondan da aynı şey mevcuttur. Evet yanlış okumadınız, Amazon. Amazon dünyanın en büyük E Ticaret sitesidir, bu siteden Türkiye’deki vatandaşlar nasıl faydalanabilir gelin bakalım. Öncelikle herkes Amazondan para kazanabilir. Amazondan para kazanmanın oldukça fazla yolu vardır. Genel mantık komisyondur. Amazonun ürünlerini birçok farklı şekilde yayabilir ve referansınız ile sattığınız ürünlerden belli bir komisyon alırsınız. Dilerseniz siteler kurar sitenize hit çekersiniz, dilerseniz reklam verir veya sosyal medyadan pazarlama yapabilirsiniz.

Amazondan satış yapmak için normal kullanıcı hesabı geçerli olmamaktadır. Ayrı bir satıcı hesabı açmanız gerekmektedir. Bu bir satıcı hesabı ile istediğiniz yöntemle siteler kurabilir, ürünlerin reklamını sitenize ekleyebilir veya direk ürünleri E-ticaret sitenize yükleyip birçok farklı yöntemler ile satış yapabilirsiniz.

Tarayıcınıza Amazon Associates yazarak bu adrese girmelisiniz. İlk olarak üye olmak gerekir, karşınıza FBA ve FBM gibi terimler çıkacaktır. En güzeli sanırsam FBA olmaktadır. Açılımı Fullfilled by Amazon olan bu terim sizi E-ticarette büyük bir yükten kurtarmaktadır. Bir girişimci olarak Amazonda yer edinmek, kendi ürününü satmak veya farklı ülkelerden getirttiğiniz ürünleri satmak istiyorsanız, tam size göre bir sistemdir. Sahip olduğunuz ürünleri Amazon’un kendi deposunda tutabilir ve ürünlerinizi direk bu depodan gönderebilirsiniz. Üstelik kargo işlemlerini de Amazon FBA üstlenmektedir.

Amazon FBM ise, ürünlerinizi sadece sitenin mağazasına yükleyip buradan satış yapmanız anlamına gelmektedir. Yani siz bir satıcısınız kendi ürünleriniz var ürünlerinizi Amazon sitesinde de satmak istiyorsunuz, kendinize bir mağaza satın alıp buraya yükleyip saıtşını yapıyorsunuz. Tıpkı Hepsiburada N11 ve Trendyol sitelerinde satıcıların yaptığı gibi. Kargo, depolama vs bütün işlemler size ait olmaktadır.