Amine Yarar Kimdir, kaç yaşında? Amine Muzur Kimdir?

02.01.2023
Amine Yarar Kimdir, kaç yaşında? Amine Muzur Kimdir?

Amine Yarar Kimdir, kaç yaşında? Amine Muzur Kimdir?

Manken, modacı, stilist, çevirmen. Saraybosna doğumlu. Kızlık soyadı “Muzur” olup, MÜSİAD başkanı Erol Yarar’la evlendikten sonra “Yarar” soyadını aldı.

İlk ve orta öğrenimini doğduğu şehir olan Saraybosna’da tamamladı. Lisans eğitimini İstanbul Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği, yüksek lisansını ise Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinde aldı. Bir dönem eğitim alanında çalıştıktan sonra, aile şirketinde kurumsal marka ve iletişim direktörlüğü yaptı.

Amine Yarar, moda sektörüne 15 yaşında girdi ve tüm öğrencilik hayatı süresince farklı çalışmalarda yer aldı. Çok sevdiği bu alana farklı bir yaklaşımla ve daha insan odaklı bir yaklaşımla geri dönmeye karar verdi ve bu yaklaşımla sosyal ve profesyonel hayatta çok önem kazanmış olan Stil ve Renk Danışmanlığı üzerine önce Türkiye’de sonra, Londra’da London Collage of Fashion’da çeşitli eğitimler aldı. Son olarak Alman TYP Akademiye bağlı uluslararası StyleColor akademide eğitimini tamamlamıştır.

StyleColor Akademi ve AICI Uluslararası İmaj Danışmanları Derneği üyesidir. Evli ve iki çocuk annesidir.Amina Yarar’ın Ömer Behmen’den tercüme ettiği “Genç Müslümanlar 1939-2005 Bosna-Hersek” adlı bir çeviri eseri vardır.

1993’ten beri İstanbul’da yaşayan ve başörtüsünü okul döneminde bile çıkarmayan, 2000 yılında Tekbir Giyim’in tesettür defilelerinde tesettürlü olarak mankenlik de yapan, ancak MÜSİAD eski başkanı Erol Yarar’la evlendikten sonra başını açan Amina Yarar, tesettüre nasıl girdiğini ve tesettürden niye çıktığını soran bir gazeteciye şu cevabı vermişti: ” Ne zaman tesettüre girdiniz? Türkiye’ye geldikten sonra kapandım.

Kendi isteğimle aldığım bir karardı. Coşkulu bir dönemimdeydim. Savaştan sonra yaşadığımız manevi duyguların da etkisi vardı. Yaklaşık dört sene de örtülü kaldım. Hayatımın sonuna kadar örtülü olmak istiyordum.

Manken, modacı, stilist, çevirmen. Saraybosna doğumlu. Kızlık soyadı “Muzur” olup, MÜSİAD başkanı Erol Yarar’la evlendikten sonra “Yarar” soyadını aldı. İlk ve orta öğrenimini doğduğu şehir olan Saraybosna’da tamamladı.

1960 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Koleji ve Işık Lisesi’nde ortaöğretimini tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Bölümünü 1981 yılında bitirdikten sonra U.S.A Elmira Collage’de Sistem Analizi alanında eğitim gördü.Ailesinde 3. kuşak sanayici olarak 1985 yılından itibaren Gıda, Yapıştıcı, Yalıtım, Kırtasiye ve Kağıt üretimi sektöründe faaliyet gösteren; Lezzo Gıda, 404 Kimya ve Rozi Kağıt firmalarında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Halen Lezzo Gıda ve 404 Kimya firmalarında Genel Koordinatörlük görevini sürdürmektedir.1990 yılında MÜSİAD’ı kurdu ve 9 yıl süreyle başkanlığını yürüttü.

Başkanlığı devretmesinden sonra MÜSİAD’da farklı bir misyonun temsilcisi olarak dünya işadamlarını biraraya getirmek gayesiyle kurulan ve halen aktif bir şekilde devam eden IBF (International Business Forum) Başkanlığı’nı yürütmektedir. Türkiye ve Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen konferanslarda öncelikle ekonomi olmak üzere çeşitli konularda konuşmacı olarak yer almaktadır.2014 yılından itibaren Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

2000 yılında, “21. yy’a Girerken Dünyaya Yeni bir Bakış” adlı kitabı Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmıştır.

Kayak, Dalgıçlık Tenis, Bisiklet, Fitness gibi sporları aktif olarak yapmaktadır.

Evli ve 5 çocuk babası olan Erol Yarar, ingilizce bilmektedir.