Anoushka Shankar kimdir? Nereli, kaç yaşında?

18.08.2022
Anoushka Shankar kimdir? Nereli, kaç yaşında?

Anoushka Shankar kimdir? Nereli, kaç yaşında?

Anoushka Shankar, ilk halka açık performansını 27 Şubat 1995’te babasının 75. doğum günü verdi. Performans, Yeni Delhi’deki Siri Fort’da gerçekleşti. Ona ünlü tabla maestro Zakir Hussain eşlik etti.Ertesi yıl, dünyadaki konserlerinde babasına eşlik etmeye başladı.1998’de ilk albümü ‘Anoushka’yı çıkardı, ardından ikinci albümü’ Anourag ‘, 2000 yılında çıktı. 2001’de çıkan üçüncü albümü’ Live at Carnegie Hall ‘, ona’ Grammy için aday oldu En İyi Dünya Müzik Albümü Ödülü. Bu ödül kategorisinde aday gösterilen en genç kişi oldu.Üç albüm çıkardıktan sonra, kendisini babasının topluluğu dışında solo bir sanatçı olarak kurma kararı aldı. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca dünyayı dolaştı ve yılda yaklaşık elli konser verdi. 2002’de ünlü şarkıcı ve müzisyen George Harrison’a ölümünden sonra övgü alan ‘George için Konser’de konser verdi.Anoushka’nın dördüncü “RISE” albümü 2005 yılında piyasaya sürüldü. ABD Dünya Albümleri Tablosunda ikinci, ABD En İyi Heatseekers Albümleri’nde 29. sırada yer aldı. Aynı zamanda Amazon.com’un Yılın En İyi 100 Editörün Seçimi olarak seçildi.2007’de Hintli Amerikalı müzisyen Karsh Kale ile işbirliği yaptı ve ‘Breathing Under Water albümünü çıkardı. ABD Dünya Albümleri’nde altıncı sırada ve ABD En İyi Heatseekers Albümleri’nde 40. sırada yer aldı. Çoğunlukla eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı. Ünlü bir şarkıcı ve söz yazarı olan üvey kız kardeşi Norah Jones’un vokalleri de vardı. Babası Ravi Shankar da onunla birlikte bir sitar düeti yaptı.2011 yılında kariyerinde bir dönüm noktası olan Deutsche Grammophon plak şirketi ile imzaladı. Aynı yıl çıkardığı bir sonraki albümü ‘Traveler’, ona bir Grammy Ödülü adaylığı daha kazandırdı. Dünya çapında 52.000’den fazla kopya sattı ve eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı.Yedinci albümü ‘Traces of You’ 2013 yılında yayınlandı. Anoushka, dördüncü ‘Grammy Ödülü’ne’ En İyi Dünya Albümü ‘için aday gösterildi. Bir sonraki albümü ‘Home’ ve ‘Land of Gold’ sırasıyla 2015 ve 2016 yıllarında yayınlandı.Anoushka Shankar ayrıca Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Lenny Kravitz ve popüler olarak Sting olarak bilinen İngiliz müzisyen ve söz yazarı Gordon Matthew Thomas Summer gibi diğer popüler sanatçıların kayıtlarında konuklara katıldı.

Anoushka Shankar 9 Haziran 1981’de İngiltere’de Londra’da doğdu. Babası, uluslararası üne sahip Sitar maestro Pandit Ravi Shankar ve annesi Sukanya Shankar’dı. Babası aracılığıyla Anoushka’nın üvey kız kardeşi Norah Jones ve 1992’de vefat eden üvey kardeşi Shubhendra Shankar vardı.Sadece yedi yaşındayken babasından sitar çalmayı öğrenmeye başladı. Anoushka öğrenimini California’daki San Dieguito Lisesi Akademisi’nden yaptı. Mezuniyetini bitirdikten sonra, yüksek öğrenim görmek yerine müzik alanında kariyer yapmaya karar verdi.

Anoushka Shankar bir İngiliz Hintli sitar oyuncusu, bestecisi ve Hint klasik müziğinin popüler bir temsilcisidir. Ünlü Hintli sitar maestro Pandit Ravi Shankar’ın kızı. Müzik alanındaki uzmanlığı, Songlines En İyi Sanatçı Ödülü gibi ödüllerle birlikte altı Grammy adaylığı kazandı. İngiltere’de Londra’da doğdu, yedi yaşındayken gurusunu da düşündüğü babasından müzik öğrenmeye başladı. İlk halka açık sitar performansını babasının 75. doğum günü kutlamaları vesilesiyle Yeni Delhi’deki Siri Fort’da on üç yaşında verdi. İlk albümü ‘Anoushka’yı 17 yaşında çıkardı. Bir sonraki albümü’ Anourag ‘, iki yıl sonra çıktı. Bugüne kadar toplam dokuz albüm çıkardı. Kariyeri boyunca Carnegie Hall, Sydney Opera Binası, Vienna Konzerthaus, Kraliyet Festival Salonu ve Palais des Beaux-Arts gibi birçok seçkin mekanda sahne aldı. Anoushka Shankar, müzik dışında aktivizmiyle de tanınıyor. Hem kendisi hem de babası PETA (Hayvanların Etik Tedavisi İçin İnsanlar) ile ilgiliydi. Babası Ravi Shankar’ın biyografik bir portresi olan ‘Bapi: Hayatımın Aşkı’ kitabını yazdı. Aynı zamanda “İlk Şehir” dergisi ve “Hindustan Times” için köşe yazarlığı yapıyor.