Ayça İnci kimdir? Nerelidir? Ayça İnci kaç yaşında?

28.08.2022
Ayça İnci kimdir? Nerelidir? Ayça İnci kaç yaşında?

Ayça İnci kimdir? Nerelidir? Ayça İnci kaç yaşında?

Ayça İnci tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur. 30 Nisan 1978, İstanbul doğumludur. Babası Murat Bey, Annesi ise Çiğdem Hanım. Annesi ile babası ayrılmışlardır. Emektar sinema oyuncusu Bilal İnci’nin torunudur. Aynı zamanda kardeşi Ayçin İnci de oyuncudur.

Ayça İnci Üsküdar Kız Lisesi mezunudur. Lise eğitimi sırasında reklam filmleri ve müzik kliplerinde oynayarak kamera karşısına geçen sanatçı, 16 yaşındayken Kartal Tibet’in yönettiği “Borsa” adlı TV dizisinde ilk rolünü aldı. Ayça İnci, resim konusunda üniversite eğitimi almak istemesine karşın, düşünce değişikliğiyle oyunculukta karar kılarak, 1997’de Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda kurs gördü. 1998 – 2001 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezin’de dört yıl sinema, müzikal ve tiyatro eğitimi aldı.

Ahmet Kaya’nın “Beni Vur” isimli şarkısının Sinan Çetin tarafından çekilen klibinde yer aldı.

Tennesse Williams’ın “Kızgın Damdaki Kedi” adlı tiyatro eserini okul sonu performansı olarak sahneledi ve bu oyunda Maggie karakterini canlandırdı.

Okul süresince “Üzgünüm Leyla” ve “Böyle mi Olacaktı” adlı tv dizilerinde oynayarak profesyonelliğe ilk adımlarımı atmış oldu. Sonrasında 2002 yılında Yağmur Ajans’ın yapımcılığını üstlendiği “Kumsaldaki İzler” dizisinde bir hayaleti canlandırdı.

Uğur Yücel’le tanışmasının ardından “Alacakaranlık” dizisinde İzmir’li Songül karakterini canlandırarak dikkat çeken sanatçı, Süheyl Uygur – Behzat Uygur Tiyatrosu’nda turne oyunlarında görev yaptı. Yanık Koza, Akasya Durağı, Arka Sokaklar, Üç Kuruş, Sana Söz gibi birçok TV dizisinde ve Semum, O Şimdi Mahkum, Kaos gibi birçok sinema filminde kamera karşısına geçti.

2008 yılında “İçimdeki Yabancı – seni Seviyorum” adlı Tv filminde Toprak Sergen, Kamil Güler, Levent Özdilek, Leyla Bilginel ile birlikte rol almıştır. 2012 yılında “Kaos Örümcek Ağı” adlı sinema filminde Bora Akkaş, Cemal Hünal,Rojda Demirer, Orhan Aydın, Gökhan Mumcu ile oynadı.

2020 yılında Bir Annenin Günahı dizisinde Meral karakterine hayat vermiştir.

2022’den itibaren Kanal D televizyon kanalının dizisi olan Üç Kız Kardeş dizisinde Mustafa’nın annesi Sevilay karakterini canlandırmaktadır. Aynı zamanda Ayça İnci’den isimli ev yemekleri ve meze üzerine hizmet veren bir işletmeyi işletmektedir.

Ayça İnci, PH7 Entertainment menajerlik bünyesinde sinema ve dizi filmlerde rol almayı sürdürmektedir.

Grup Gündoğarken’in üyelerinden Gökhan Şeşen’le mutlu bir beraberliği bulunmaktadır. Boğa burcundandır. Sosyal medyada Facebook, Twitter ve Instagram kullanmaktadır. 28 Ağustos 2022 itibarı ile mavi tıklı Instagram hesabında 49.000 takipçisi bulunmaktadır.

Twitter adresi aycainici

Instagram adresi aycainci