Ayçöreği Dizisi Konusu ve Oyuncuları

07.12.2021
Ayçöreği Dizisi Konusu ve OyuncularıHerkesin bildiği üzere Masalsı bir aşk hikayesini konu edinen Ayçöreği romanında Sahra’nın aşk çıkmazları ve deneyimleri okurlarında büyük bir heyecana sebep oluyor.

Ay Çöreği için ünlü isimlerle görüşmelere başlandı. İlk olarak Kardeşlerim dizisinde Oğulcan karakterini oynayan Cihan Şimşek ile anlaşmaya varıldı. Yıldızı parlamaya devam eden oyuncu bir aksilik olmazsa Ayçöreği dizisinde oynayacak.Okuyanları mutlu etme özelliği de bulunan kitap, Sahra karakterinin aşk çıkmazları ve yaşadığı deneyimleri anlatıyor. Dizinin hikayesinin de bu çerçevede olması bekleniyor.

Zeynep Sahra’nın çok satan kitabı Ayçöreği romanı bir çok kitlenin beğenisi üzerine böyle bir dizi kararı alındı.

1988 İstanbul doğumlu olan Zeynep Sahra, 2016 yılında Ayçöreği isimli kitabıyla en çok satanlar arasına girmişti. Sonrasında yeni kitaplar da yazarak hayran kitlesini genişleten Zeynep Sahra, dizi dünyasını da etkilemeye geliyor.Ayçöreği isimli kitabın aynı isimli bir diziye dönüşeceği ortaya çıkınca sosyal medyada kitabı bilenler yorumlarıyla bu projeye destek verdi.

Kum Film tarafından hazırlıklar başlatıldı. Dijital bir platformda yayınlanması beklenen dizinin yapımcılığını Meryem Beyza Er üstlendi. 

Cihan dışındaki oyuncular daha sonra paylaşılacaktır.

Ay Çöreği’nde yazar, kitaba da adını veren ay çöreğini çok seven Sahra adındaki genç kızın, en yakın arkadaşının ağabeyi Ahmet’e duyduğu aşkı anlatır. Ahmet’le “Çıkmaz” adı verilen mahallede beraber büyümüş olan Sahra’ya bildiği her şeyi Ahmet öğretir. Bisiklete binmeyi, yürümeyi, koşmayı ve hatta platonik aşkın acısını bile… Gençlerin ilk âşık oldukları dönemlerde neler yaşadığı, dünyaya bakış açıları, arkadaşlık ilişkileri gibi konuları Sahra ve çevresi üzerinden ele alan yazar, aslında hemen hemen herkesin hayatında yaşamış olduğu duyguları ustalıkla okurun önüne serer.Kitabın ilerleyen sayfalarında Sahra’nın Ahmet’e olan karşılıksız aşkına dayanamayarak Çıkmaz’dan ayrılması ve bunun akabinde hayatına başka dostluklar, aşklar ve ilişkilerin girmesi konu edilir.

Serinin ikinci kitabı olan Elmalı Turta’da ise Sahra, daha olgun bir kız olarak okurların karşısına çıkar. Bu kitapta Sahra’nın ilk ve platonik aşkı Ahmet ile sonradan tanıştığı ve hoşlanmaya başladığı Emir arasında kalması konu edilir.

Ahmet, zamanla Sahra’dan hoşlanmaya başlar ve Sahra’ya açılır. Bu defa da Sahra, Ahmet’in kendine yaklaşmasına karşılık vermez. Ahmet, bir süre sonra Yasemin isimli bir kız ile evlenir. Bu arada Sahra, Emir’le tanışır. Emir, kendisine çok ilgili davranır. Emir’le çok güzel günler geçiren Sahra, Ahmet’in kafasını karıştırması üzerine Emir’den uzaklaşır. Sahra’nın bu ani duygu değişimine anlam veremeyen Emir, bir süre sonra ülkeyi terk eder. Daha sonra Sahra, yaptıklarından pişman olur. Ancak iş işten geçmiştir. Sahra’ da eğitim için yurt dışına gider.Yıllar sonra Verona’da karşılaşan Sahra ile Emir’in aşkı, kaldığı yerden devam eder.

Turan Cihan Şimşek, (6 Ağustos 1992; Almanya, Bad Säckingen) Türk oyuncudur. Şu an İstanbul’da yaşamaktadır. Bez Bebek dizisinde Selim rolünü canlandırarak tanınmış ve aynı zamanda Krispi, Haribo, Eti Cin, Genç Turkcell ve Paşabahçe reklamlarında da yer almıştır.