Ayşe Sucu kimdir? Nerelidir? Ayşe Sucu eşi kim? Ayşe Sucu biyografisi

17.01.2023
Ayşe Sucu kimdir? Nerelidir? Ayşe Sucu eşi kim? Ayşe Sucu biyografisi

Ayşe Sucu kimdir? Nerelidir? Ayşe Sucu eşi kim? Ayşe Sucu biyografisi

1996 yılında kurduğu Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları’nın başkanlığını 2010 yılına kadar yaptı. Sözcü Gazetesi Yazarıdır. Edebiyatçı, ilahiyatçı, gazeteci, yazar. 21 Nisan 1959, Ankara doğumlu. İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladı. 1977 yılında Ankara İmam Hatip Lisesini bitirdi. 1981 yılında Eğitim Enstitüsü Türkçe-Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu.

Ayşe Sucu, 21 Nisan 1959 tarihinde Ankara‘da doğmuştur. İlkokul ve ortakulu okuduktan sonra Ankara Merkez İmam Hatip Lisesinden 1977 yılında mezun oldu. 1981 yılında Eğitim Enstitüsü Türkçe-Edebiyat Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi.

@aysesucu kullanıcı adı ile Twitterda bulunur.

Sözcü Gazetesi Yazarı İlahiyatçı-Edebiyatçı

Ayşe Sucu, 1977 yılında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışmaya başladı. 1992-1996 yılları arasında Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi’nde Edebiyat Öğretmeni olarak görev yaptı.

1994-1996 yılları arasında, bireysel olarak kadın faaliyetleri merkezi çalışmalarını yürüttü. 1996 yılında, çalışmalarını Türkiye Diyanet Vakfı bünyesine aktararak, ilk adıyla Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları Başkanlığı’nı kurdu (ilerleyen dönemde çalışma, Kadın Faaliyetleri Merkezi adını aldı.). TDV İncesu Kültür Merkezi’ni kurdu. 1996-2010 yılları arasında, TDV Kadın Faaliyetleri Merkezi müdürlüğünü ve yönetim kurulu başkanlığını yürüttü.

1998 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Türkiye’nin ilk kadın din hizmetleri uzmanı ünvanını ve 1999 yılında yine Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Türkiye’nin ilk kadın eğitim uzmanı ünvanını aldı.

1997-2000 yılları arasında, Flash TV’de haftalık din ve kadın programlarının danışmanlığını ve sunuculuğunu yaptı.

2000–2004 yılları arasında, Balkanlar Türk Dünyası Kadınları Türv yaptı.

2000 yılında, Batman ve çevresinde genç kız ve kadınların intihar olaylarını çalıştığı kurum adına araştırdı. Çıkan sonuçları bir rapor haline getirerek DİB ve İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.

2001 yılında, TRT‘de ‘İnanç’ programının danışmanlığını ve sunuculuğunu üstlendi.

2005-2011 yılları arasında, Prof. Dr. Saim Yeprem‘den İslam Hukuku/Usulu-ı Fıkıh ve Kelam derslerini ve DİB’de Kur’an-ı Kerim üzerine (aşere-takrip ve talim) ihtisas kurslarını tamamladı.

2000-2011 yılları arasında, Başbakanlık Altındağ İlçesi İnsan Hakları Komisyonu üyeliği yaptı.

1994-2012 yılları arasında, Kadın sorunları, Din Kültür ve Ahlak, Çağdaşlaşma ve İslam gibi konularda, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, İslam Ülkeleri, Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ve Amerika olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde çeşitli konferanslara katıldı.

Sabitlenmiş Tweeti;

Dini alanda konuşan bir insanın üslubunda, hakaret, ötekileştirme, küfür, beddua vb. varsa; ya cahildir, ya ahlaksızdır, ya akıldan noksandır. Dördüncü şık yoktur. Zira din ahlaktır.

2008 yılında beri İnsani Değerler Derneği’nin kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir.

Prof. Dr. Kenan Gürsoy ile dini, felsefi, tasavvufi serbest çalışmalar devam etmektedir.

Yayınlanmış “DİN VE KADIN”, “İNSAN OLMAKTIR DİNDARLIK” isimli iki kitabı ve çok sayıda serbest ve bilimsel makaleleri bulunmaktadır.
Türktime.com, Ulus ve Sabah ve iki yerel gazetede yazıları yayınlandı.

Ayşe Sucu, 1981 yılında Dr. Hikmet Sucu ile evlendi. Zerrin Kübra Sucu Dökmez ve Buğra Sucu adlarında iki çocuğu vardır.

1996 yılında kurduğu Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları’nın başkanlığını 2010 yılına kadar yaptı. 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu‘nun görevden el çektirilmesinin ardından 27 Aralık 2010 tarihinde Ayşe Sucu da görevden alındı. Bunun üzerine Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürlüğü Yürütme Kurulu ve Komisyon üyesi 28 kadın görevlerinden istifa etti.

GörevLütfi Şenocak açıkça söylüyor ve diyor ki: “Ayşe Sucu, açıklamalarıyla ve takındığı tutumlarla her zaman İslam dininin söylediklerine ve teşkilat yapısına aykırı bir duruş sergilediği için görevden alındı. Görevden alınması, yeni yapılanmanın ve değişimin bir sonucudur.”

2011 yılından bu yana Sözcü Gazetesi Yazarı olan Ayşe Sucu, Halk Haber TV’de “Ayşe Sucu ile İnanç ve Yaşam” adlı programda moderatörlük yaptı.

Ayşe Sucu, aynı zamanda (TOVAK-UYAK) Uygarlık Ahlakı ve İnanç Araştırmaları Enstitüsü Başkanıdır. 21.yy Türkiye Enstitüsü’nde Yönetim Kurulu Üyesi, ANKAFOR Yüksek İstişare Kurulu Üyesidir.

25 Ekim 2017 tarihinde İyi Parti‘nin kuruluşu ile birlikte İyi Parti‘ye katıldı. 24 Haziran 2018 seçimlerine Ankara milletvekili adayı olarak katıldı ancak seçilemedi.