Aysu Türkoğlu Kimdir? Kaç Yaşında? Aysu Türkoğlu Nereli?

30.07.2022
Aysu Türkoğlu Kimdir? Kaç Yaşında? Aysu Türkoğlu Nereli?

Aysu Türkoğlu Kimdir? Kaç Yaşında? Aysu Türkoğlu Nereli?

Milli yüzücü Aysu Türkoğlu, Büyük Britanya ile Fransa’yı ayıran, Atlas Okyanusu ile Kuzey Denizi’ni birleştiren Manş Denizi’ni yüzerek geçti. 21 yaşındaki Aysu, kuş uçuşuyla 35 kilometreyi bulan mesafeyi yüzerek bunu başaran en genç Türk yüzücü olarak adını tarihe not düştürdü.

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi 21 yaşındaki Aysu Türkoğlu 2001 doğumlu, Manş Denizi’ni geçen en genç Türk sporcu olmayı, kendisinin ve Türkiye’nin adını tarihe yazdırmayı bildi.

Türkoğlu’nun Manş geçişi dün Türkiye saatiyle 12.02’de Dover’dan başladı. Bodrumlu yüzücüyü antrenörü Bengisu Avcı ve babası Mustafa Türkoğlu botla takip etti. Çok yönlü akıntılar ve dalgalarla mücadele eden genç yüzücü, Manş geçişini 16 saat 28 dakika sonunda Fransa’nın Cap Gris-Nez kıyılarında sonlandırdı.

Rekora imza atan yüzücü, gözyaşlarını tutamadı. Yüzücünün 16 saat boyunca kulaç attıktan sonra tekneye çıktığı anlar sosyal medya hesabından da paylaştı.

İsmini tarihe yazdıran milli yüzücü Aysu Türkoğlu, sosyal medya hesaplarından Instagram‘ı oldukça etkin kullanıyor. Onun hesabına @aysu.turkoglu adresinden ulaşabilirsiniz.