Bartolome de Las Casas Kimdir? Hayatı Ve Biyografisi

14.07.2022
Bartolome de Las Casas Kimdir? Hayatı Ve Biyografisi

Bartolome de Las Casas (1474-1566) bir İspanyol rahip, sosyal reformcu ve tarihçiydi. O, Kızılderililerin savunmasında İspanya ve İspanyol Amerika’daki 16. yüzyıl hareketinin başlıca organizatörü ve şampiyonuydu.

Bir tüccarın oğlu olan Bartolome de Las Casas, Sevilla’da doğdu. Görünüşe göre Seville’de Latince ve beşeri bilimler okumasına rağmen bir üniversiteden mezun olmadı. 1502’den sonraki yaşamının gerçekleri iyi bilinmektedir. O yıl Las Casas, Vali Nicolas de Ovando’nun seferiyle Española’ya gitti. Batı Hint Adaları’nda Hint savaşlarına katıldı, toprak ve köleler elde etti ve bir rahip olarak atanmasına rağmen eylemlerinden ciddi bir rahatsızlık duymadı.

Las Casas, kırk yaşına kadar ahlaki bir dönüşüm yaşamadı, belki de hakkında gördüğü dehşetlerin sonucu olarak uyuyan bir duyarlılığın uyanışını yaşadı. İspanyol sarayındaki ilk çabaları, büyük ölçüde, İspanyol çiftçilerin, yerlileri nazikçe Hıristiyanlığa ve Hıristiyan uygarlığına götürecek olan barışçıl bir bir arada yaşama içinde Hintlilerle yan yana yaşayacağı ve çalışacakları model kolonilerin kurulması için onay almaya yönelikti. Venezüella kıyısında (1521) böyle bir projenin feci başarısızlığı, Las Casas’ın 10 yıllığına bir manastırda emekli olmasına ve Dominik düzenine girmesine neden oldu. Guatemala’da (1537-1540) İspanyollar tarafından Savaş Ülkesi olarak adlandırılan Tezulutlan eyaletinde Kızılderililerin barışçıl dönüşümlerinde yaptığı bir deneyle daha büyük bir başarı elde etti.

Las Casas, 1542 tarihli Yeni Kanunların yürürlüğe girmesiyle parlak bir zafer kazanmış görünüyordu. Bu kanunlar Hint köleliğini yasakladı, Hintlilerin zorla çalıştırmasını yasakladı ve tarım arazilerinde yaşayan Kızılderilileri serflik altında tutan encomienda sisteminin kademeli olarak kaldırılmasını sağladı.Bununla birlikte, Peru’daki encomenderos’un isyanıyla ve başka yerlerdeki isyan tehdidiyle karşı karşıya kalan Kraliyet, sömürgeciler için en sakıncalı hükümleri yürürlükten kaldırarak kısmi bir geri çekildi. Las Casas, encomienda’nın savunucusu Juan Ginés de Sepúlveda ile bu arka planda tanıştı.1550’de Valladolid’de yapılan ünlü bir tartışmada Hint savaşları ve Aristoteles’in bir öğrencisi olan Sepúlveda, Kızılderililerin İspanyollara kendi iyilikleri için hizmet etmeleri gerektiğini göstermek için bazı insanların doğası gereği köle olduğu teorisine başvurdu.Hem de efendilerininki için.Las Casas’ın argümanının en yüksek noktası, tüm ırkların eşitliğinin, insanlığın temel birliğinin belagatli bir şekilde onaylanmasıydı.

Las Casas, uzun bir yaşamın sonuna kadar sevgili Kızılderilileri için adalet için tutkuyla savaştı. Savunma kampanyasının bir parçası olarak çok sayıda broşür ve kitap yazdı. Dünya genellikle onu en iyi İspanyol zulmüne karşı ateşli suçlamasıyla tanır, Hint Adalarının Yıkımının Kısa Hesabı (1552), büyük ölçüde Kraliyet’e gönderilen resmi raporlara dayanan ve kısa süre sonra başlıca Avrupa dillerine çevrilen bir çalışma.Tarihçiler, İspanyol fetihinin ilk aşamasının her öğrencisi için vazgeçilmez olan Historia de las Indias’a çok değer verirler. Apologetica historia de las Indias’ı Kızılderililerin iyi bir yaşam için Aristoteles tarafından ortaya konan gereksinimleri tam olarak karşıladığını göstermek için tasarlanmış muazzam bir etnografik veri birikimidir.