Ben Bu Cihana Sığmazam Mişon Kimdir? Gerçek Adı ne? Kemal Başar Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

17.11.2022
Ben Bu Cihana Sığmazam Mişon Kimdir? Gerçek Adı ne? Kemal Başar Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

Ben Bu Cihana Sığmazam Mişon Kimdir? Gerçek Adı ne? Kemal Başar Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

 Kemal Başar, Türk tiyatro yönetmeni, tiyatro ve dizi oyuncusu, eğitmen, çevirmen.

1963’de Ankara’da doğdu. 1989’da MSÜ Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Yurtdışı İlişkiler Bölümü’nün kurucu başkanlığını yaptı. Devlet Tiyatrosu Sanatçısı. Yönetmen, oyuncu, eğitmen, yazar ve çevirmen. Tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu. 25 Ekim 1963, Ankara doğumlu.

Oyuncu Lale Başar ile evlidir. TED Ankara Koleji ve M.S.Ü. Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Yurtdışı İlişkiler Birimi’nin kuruculuğu, yöneticiliği, ayrıca Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü ve Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kadrolu sanatçısı olduğu Bursa ve Ankara Devlet Tiyatroları’nda birçok eserde önemli roller oynadı. Yurtdışında yönettiği Shakespeare eserleri ve müzikallerle tanındı.

Avrupa’da halen pek çok eseri sergilenmektedir. Romanya, Polonya, Ukrayna, Finlandiya, Yunanistan, Rusya, Bulgaristan, İsviçre, İngiltere ve Moldova’daki kimi uluslararası festivallere, toplantılara eserleriyle ya da seçici, danışman, workshop yöneticisi, panelist ve konuk olarak defalarca katıldı. Eserleri yurtiçi ve yurtdışında birçok ödüle layık görüldü. 2013’te Emma Gösteri Hizmetleri Ltd.’nin kurucularından biri olarak iş hayatına atıldı, şirketin ve onun bir markası olan Tiyatro Keyfi’nin sanat yönetmenliğini üstlendi. Kamera oyunculuğuna 1993 yılında rol aldığı Yukarı Karakısık dizisindeki Öğretmen rolüyle başladı. Bunu başka filmler ve diziler takip etti. Oyunculuğunun yanı sıra Devlet Tiyatroları’nda ve özellikle yurtdışında yönettiği oyunlarla tanınıyor.

Yurtdışındaki festivallerde tiyatro dersleri, seminerler, workshoplar veriyor. Yeni projelerde yer almayı sürdürüyor.