Benjamin Button kimdir vikipedi? Benjamin Button’ın tuhaf hikayesi gerçek mi? Benjamin Button 2 çıktı mı?

12.11.2023
Benjamin Button kimdir vikipedi? Benjamin Button’ın tuhaf hikayesi gerçek mi? Benjamin Button 2 çıktı mı?

Benjamin Button kimdir? Benjamin Button gerçek bir hikaye mi? Benjamin Button gerçek Hikayesi?

Scott F. Fitzgerald’ın “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi” adlı eserinde, yaşamı tersten yaşayan Benjamin Button karakteri merkezde yer alır. Benjamin, gizemli bir şekilde yaşamına yaşlı bir bebek olarak başlar ve zaman ilerledikçe gençleşmeye başlar. Yıllar geçtikçe yaşlı bebek, gençleşir ve en sonunda çocukluk dönemine geri döner. Bu fantastik hikaye, F. Scott Fitzgerald’ın hayal gücünün ürünüdür.

Film ve kitap, tamamen kurgusal bir hikayeyi ele alır. Yani, özetle, Benjamin Button gerçek bir yaşam öyküsü değil, tamamen yazarın hayal gücüyle şekillenmiş bir romandır.

Benjamin Button, cildi ve yüzüyle yaşlı bir insanı andıran bir bebektir ve nadir görülen Hutchinson-Gilford sendromu, diğer adıyla “progeria” hastalığına sahiptir.

Hikaye, orijinal adıyla “The Curious Case of Benjamin Button”, yazarın 1922 yılında yayımladığı “Tales of the Jazz Age” adlı kitabında bulunmaktadır. Daha sonra, bu hikaye beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald tarafından yazılan bir öyküden uyarlanmış bir sinema filmidir. Film, 2008’de David Fincher tarafından yönetilmiş olup, başrollerde Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond, Tilda Swinton gibi ünlü isimleri barındırmaktadır.

Hikaye, 1918 yılında 86 yaşında bir bebek olarak doğan Benjamin’in yaşam serüvenini anlatır. Bebeğin annesi doğumdan kısa bir süre sonra ölür, babası ise onu terk eder. Hikaye, Benjamin’in zaman içinde gençleşmesi ve yaşlı bebek olarak doğduğu yer olan huzurevine geri dönmesi üzerine odaklanır. Daisy adlı bir karakterle olan ilişkisi ve farklı zamanlarda yaşadığı olaylar, filmi etkileyici kılar.

Film, ters yaşlanma teması ve öne çıkan oyunculuklarıyla dikkat çekerken, 13 dalda Oscar adaylığı elde etmiştir. Başarılı bir yapıt olarak, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, ilgi çekici konusu ve benzersiz anlatımıyla izleyiciyi etkilemeyi başarmıştır.

F. Scott Fitzgerald Kimdir?

F. Scott Fitzgerald 24 eylül 1896 yılında ABD’nin Minnesota eyaletinde doğan bir yazardır. İrlanda asıllı olan Amerikalı yazan döneminin en büyük yazarlarından biri olarak görülür. Yazar Princeton Üniversitesi’nde başladığı eğitiminin tamamlamadan Birinci Dünya Savaşı’na katılmak zorunda kalır.