Bilge Yılmaz kimdir? Bilge Yılmaz nereli? Prof Bilge Yılmaz kimdir? Prof dr Bilge Yılmaz kimdir?

13.07.2022
Bilge Yılmaz kimdir? Bilge Yılmaz nereli? Prof Bilge Yılmaz kimdir? Prof dr Bilge Yılmaz kimdir?

Bilge Yılmaz kimdir? Bilge Yılmaz nereli? Prof Bilge Yılmaz kimdir? Prof dr Bilge Yılmaz kimdir?

Annesi ressam, babası matematik öğretmeni. Çocukluğu pek çok memur çocuğu gibi Türkiye’nin farklı illerinde, Balıkesir, Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’da geçiyor. Liseyi İstanbul’da Anadolu lisesinde okuyor. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü seçme nedeni ise sadece puanının yüksek olması. Bu bölüm yetmiyor, fizik alanında eğitim alırken iktisat hocası Prof. Dr. Murat Sertel’in etkisiyle ekonomiye yöneliyor. Bu alanda dünyanın en iyi üç okulundan biri olarak gösterilen Wharton Okulu’nda akademisyenlik yapmaya başlıyor.

Bilge Yılmaz iyi parti kimdir? Bilge Yılmaz Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

Prof. Dr. Bilge Yılmaz (1968, Balıkesir), Türk ekonomist, akademisyen ve siyasetçi.

Yükseköğrenimini Boğaziçi Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, 1998 yılında, dünyanın en iyi üç ekonomi okulundan biri olarak gösterilen Wharton Okulu’nda akademisyenlik yapmaya başladı.

Dönemin en yüksek puanlı bölümünün elektrik-elektronik mühendisliği olması sebebiyle orayı tercih etti. Boğaziçi Üniversitesi’nde okumaya başlamasının ardından Fizik alanında çift anadal yapmaya başladı.

Okulda aldığı iktisat derslerinde tanıştığı hocası Prof. Dr Murat Sertel’in etkisiyle ekonomi alanına yöneldi.

Mezuniyetinin ardından ABD’deki okullara başvurdu ve tekrar hocasının etkisiyle Princeton’ı tercih etti.

Buradaki doktora çalışmalarını tamamlamasının ardından akademisyen olarak iktisat dünyasının en iyi okullarından Pensilvanya Üniversitesi’ne bağlı Wharton School’da çalışmaya başladı.

Ardından kısa süreliğine Stanford Üniversitesi’nde çalışsa da tekrar Wharton’a geri döndü. Dönemin ihtiyaçlarını görerek çalıştığı yerde Wharton School Harris Family Alternatif Yatırımlar Programı’nı kurdu. Program akademik olarak başarılı oldu ve ilgi çekti.