bir basket maçı kaç dakika sürer? Basketbolda 1 periyot kaç dakika? Basketbol kaç periyottan oluşur ve her periyot kaç dakikadır?

28.11.2023
bir basket maçı kaç dakika sürer? Basketbolda 1 periyot kaç dakika? Basketbol kaç periyottan oluşur ve her periyot kaç dakikadır?

bir basket maçı kaç dakika sürer? Basketbolda 1 periyot kaç dakika? Basketbol kaç periyottan oluşur ve her periyot kaç dakikadır? Basketbol, 10 dakikalık 4 çeyrek halinde, toplam 40 dakikada oynanıyor. Oyun esnasında her iki takımın antrenörleri de sayı sınırı olmaksızın oyuncu değişikliğine gidebilirken oyundan çıkan oyuncu antrenörün isteğine göre tekrar tekrar oyuna dönebiliyor. Oyun, onar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda birer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir. bir basket maçı kaç dakika sürer? Basketbolda 1 periyot kaç dakika? Basketbol kaç periyottan oluşur ve her periyot kaç dakikadır?

Oyun, onar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda birer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.

Ersu Şaşma Kimdir, Kaç Yaşında, Nereli? Ersu Şaşma Boyu Kilosu Kaç?

Ersu Şaşma, 30 Eylül 1999’da Mersin’de doğdu. Fenerbahçe üyesidir. Antrenörlüğünü Halil öbrahim Çömlekçi yapıyor. Şaşma, Mayıs 2018’de Mersin’de düzenlenen Olimpiyat Denemeleri Müsabakası’nda küçükler (U20) rekorunu 5.13 m’den 5.20 m’ye yükseltti.

Ersu Şaşma 30 Eylül 1999 tarihinde dünyaya gelmiştir. Ersu Şaşma’nın doğum yeri Mersin’dir. Ersu Şaşma ülkemizi atletizm branşında ve sırıkla atlama kategorisinde temsil etmektedir. Ersu Şaşma Fenerbahçe Spor Kulübü’nde kariyerini devam ettirmektedir.

Milli atletimiz, 2021 yılının ocak ayında İstanbul’da gerçekleştirilen Salon Olimpik Deneme Yarışları’nda sırıkla atlamada Ruhan Işım’ın 23 yıllık rekorunu ele geçirdi. Ersu, 5.71 atlayarak Işım’ın 1998’de ABD’nin Nevada eyaletindeki Reno kentinde yaptığı 5.70’lik rekoru kırmayı başardı. Ersu Şaşma, Türkiye Açık Saha Rekorları’nda gençler, U23 ve büyükler rekorunu, Türkiye Salon Rekorları’nda ise gençler, U23 ve büyükler rekorunu elinde bulunduruyor.

Ersu Şaşma, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda erkekler sırıkla atlamada finale kalarak bunu başaran ilk Türk atlet oldu. Japonya’nın Tokyo şehrinde düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nın 8. gününde sırıkla atlama elemelerinde mücadele eden Ersu Şaşma, 5.65 metrelik derecesiyle adını en iyi 12 atlet arasına yazdırdı. Bu başarısı Ersu Şaşma’yı sırıkla atlamada olimpiyat finali gören ilk Türk atlet olarak tarihe geçirdi.

2018 – Mersin’de Sıraklama Atlama kategorisinde 5.20 metre derece yapmıştır.
2018 – İstanbul’da Sıraklama Atlama kategorisinde 5.06 metre derece yapmıştır.
2020 – Bursa’da Sıraklama Atlama kategorisinde 5.52 metre derece yapmıştır.
2021 – İstanbul’da Sıraklama Atlama kategorisinde 5.72 metre derece yapmıştır.