Bronşit Nedir? Bronşit en hızlı nasıl geçer?

16.01.2023

Akut Bronşit, Genel olarak virüs ya da bakteri gibi mikropların sebep olduğu enfeksiyonlar veya çeşitli alerjiler nedeniyle bronş duvarlarının kalınlaşması ve mukus üretiminin artması sonucu oluşur. Sebep olan enfeksiyon tedavi edildiğinde veya alerjiye neden olan madde ortamdan kaldırıldığında iyileşir. Ayrıca bronşit bronş tüplerine bağlıdır, fakat zatürrenin etkileri alveollerde ya da akciğerlerdeki hava keselerinde görülür. İkincil olarak, zatüre belirtileri genellikle daha kötüdür. Ayrıca, zatürre özellikle yaşlı insanlar veya diğer savunmasız bireyler için hayati risk taşıyıcı bir rahatsızlıktır.

Genellikle, akut bronşit tedavi olmadan kendi başına geçer. Bazen, mukusu incelten ibuprofen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID), akut bronşiti hafifletmeye yardımcı olabilir. Birkaç çay kaşığı bal yemek veya bir nemlendirici kullanmak da semptomları azaltabilir ve rahatlamaya yardımcı olabilir.

Tuzlu suyla gargara yapmak bronşite iyi gelir. Boğazda biriken balgamı temizler ve nefes borusunu açar. Ayrıca boğaz intihabını yatıştırır. Doğal antibiyotik olduğundan bal bronşlardaki intihabı azaltır.

Bal: Bronşitin rahatsız edici öksürüğü ile başa çıkılabilecek en doğal ve en iyi yol yoldur. Hem anti bakteriyel hem de antiviral etkiye sahip olması ile boğaz yatıştırır.

Bronşite Ne İyi Gelir?

  • Zencefil Bal Limon.
  • Soğan.
  • Hardal Yağı
  • Karabiber.
  • Okaliptus ve Lavanta Yağı
  • Vicks.

You cannot copy content of this page