Bülbül büzüşmesi nedir ? #btc #bitcoin

08.08.2021
Bülbül büzüşmesi nedir ? #btc #bitcoin

Kripto para piyasasında sıklıkla duyduğumuz Bülbül büzüşmesi: Bollinger bands darlaşması. Fiyatın yatay gitmesi ile oluşur. Dar bir alanda seyir eden ürün ya aşağıya ya yukarıya sert patlar.Bollinger Bandı Daralması da diyebileceğimiz bir durumdur. Bollinger Bandı; finans piyasaları tarafından alım ve satım sinyallerinin üretilmesi amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. İlk olarak ünlü ekonomist John Bollinger tarafından 1980 senesinde piyasa değişimlerinin daha hızlı ölçülebilmesi amacıyla tasarlanan bir tekniktir.

Yatırım ürününün gelecek fiyatını tahmin etmek, piyasadaki oynamaları daha hızlı anlama ve hızlı aksiyona geçme amacıyla kullanılan Bollinger Bantları en sık kullanılan teknik analiz indikatörlerindendir.Bollinger Bandı; alt, orta ve üst olarak 3 ayrı eğriden meydana gelmektedir. Orta Bollinger Bandı 20 günlük basit hareketli ortalama baz alarak hareket eder. Alt ve üst bantlar 20 günlük hareketli ortalama aşağı ve yukarı yönünde 2 standart sapma değeri kadar kaydırmayla meydana gelir.

Üst ve alt bantların rolü ortalama kapanış fiyatının en yüksek ve en düşük noktalarının belirlenmesidir. Alt bant ve üst bant önemli destek ve direnç seviyesi konumundadır.

https://netbilge.com/bolllinger-bantlari-nasil-yorumlanir/https://netbilge.com/bolllinger-bantlari-nasil-yorumlanir/