Bülbül büzüşmesi nedir? Bitcoin Bülbül büzüşmesi formasyonu nedir?

08.08.2021
Bülbül büzüşmesi nedir? Bitcoin Bülbül büzüşmesi formasyonu nedir?

Bülbül büzüşmesi nedir? Bitcoin Bülbül büzüşmesi formasyonu nedir?

Kripto para piyasasında sıklıkla duyduğumuz Bülbül büzüşmesi: Bollinger bands darlaşması. Fiyatın yatay gitmesi ile oluşur. Dar bir alanda seyir eden ürün ya aşağıya ya yukarıya sert patlar.

Bollinger Bandı Daralması da diyebileceğimiz bir durumdur. Bollinger Bandı; finans piyasaları tarafından alım ve satım sinyallerinin üretilmesi amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. İlk olarak ünlü ekonomist John Bollinger tarafından 1980 senesinde piyasa değişimlerinin daha hızlı ölçülebilmesi amacıyla tasarlanan bir tekniktir.

Yatırım ürününün gelecek fiyatını tahmin etmek, piyasadaki oynamaları daha hızlı anlama ve hızlı aksiyona geçme amacıyla kullanılan Bollinger Bantları en sık kullanılan teknik analiz indikatörlerindendir.

Bollinger Bandı; alt, orta ve üst olarak 3 ayrı eğriden meydana gelmektedir. Orta Bollinger Bandı 20 günlük basit hareketli ortalama baz alarak hareket eder. Alt ve üst bantlar 20 günlük hareketli ortalama aşağı ve yukarı yönünde 2 standart sapma değeri kadar kaydırmayla meydana gelir.

Üst ve alt bantların rolü ortalama kapanış fiyatının en yüksek ve en düşük noktalarının belirlenmesidir. Alt bant ve üst bant önemli destek ve direnç seviyesi konumundadır.

Bollinger bantlarının, daralması durağan bir piyasa olduğuna işaret ederken, bantların kesişmesi ise, piyasada bir düzeltme hareketinin olacağına dair erken sinyaldir. Orta Bollinger çizgisi düşüş hareketlerinde trend direnç çizgisi, yükselme eğiliminde ise trend destek çizgisi olarak takip edilebilir.

Bollinger Bandı neden daralır?

Volatilitenin arttığı bu dönemlerde sert düşüşler ve yükselişler gözlemlenebilir. Bollinger Bandı alt ve üst çizgilerinin birbirine yaklaşması halinde daralma meydana gelecektir. Bu daralmanın olması halinde parite için alım satım işlemlerinin azaldığı ve volatilitenin yani fiyat oynaklığının azaldığı gözlemlenir.

Fiyatların, Üst Bollinger bandını geçmesi durumunda yükseliş trendinin devam etmesi, Alt Bollinger Bandını kırması durumunda ise düşüş trendinin devam etmesi beklenir. Fiyatlar Orta Bollinger Bandından alt banda yöneliyorsa düşüş, orta banttan üst banda yöneliyorsa yükseliş beklenir.