Burak Dalgın Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

12.06.2022
Burak Dalgın Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

Burak Dalgın Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

1978 Bursa doğumlu Burak Dalgın, Ali Babacan’ın yeni partisi Demokrasi ve Atılım Partisi’nin Kurucular Kurulu üyesi.

42 yaşındaki Burak Dalgın, 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden lisans derecesini ve 2004 yılında Harvard Business School’dan MBA derecesini almıştır.

Burak Dalgın 1999-2001 yıllarında Koç Holding’in risk sermayesi ve özel sermaye yatırımlarında çalışan Burak Dalgın, 2001-2002 yıllarında İstanbul’da küçük ve orta ölçekli işletmelere bilgi teknolojisi ve finansal hizmetler sağlayan ilk internet platformu olan Kobiline’yi kurdu ve Proje Yöneticisi olarak çalıştı.

Daha sonrasında Burak Dalgın üç yıl boyunca McKinsey & Company’nin New York ve Boston ofislerinde Engagement Manager olarak çalıştı.

Burak Dalgın McKinsey ve müşteri ekiplerinin strateji, durum tespiti, birleşme sonrası yönetim, organizasyon, pazara girme ve operasyon projelerinde yöneticilik yaptı.

Ocak 2008’de Darby’ye Başkan Yardımcısı olarak katılan Burak Dalgın, İstanbul’da görev yaptı.

Burak Dalgın Linkedin profiline göre Dalgın, halen Franklin Templeton Fund Yönetici Direktörü olarak görev yapıyor.

Kariyerine Koç Topluluğu’nun erken aşama teknoloji girişim yatırımlarında başladı. Daha sonra McKinsey danışmanlık firmasının New York ve Boston ofislerinde yöneticilik yaptı.

2008’de Türkiye’ye döndü. Orta ve doğu Avrupa’yı kapsayan iki girişim sermayesi fonu yönetmektedir. Türkiye’nin muhtelif yerlerindeki yatırımlarıyla yeni fabrikalar açılmasına ve binlerle ifade edilen istihdam oluşturulmasına öncülük etti. Yatırımlarından biri Harvard Üniversitesi’nde vaka çalışması olarak okutulmaktadır.

Türkiye ve Avrupa ülkelerinde çeşitli şirketlerde ve sivil toplum kuruluşlarında (EDAM düşünce kuruluşu, Keiretsu melek yatırım ağı) yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır. TEV yurtdışı bursiyeri ve Eisenhower Fellow’dur.

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği (lisans) ve Harvard Business School MBA (işletme yüksek lisans) mezunudur.