Busenaz Sürmeneli hayatı uzun? Busenaz Sürmeneli nereli? Busenaz Sürmeneli kimdir?

22.07.2022
Busenaz Sürmeneli hayatı uzun? Busenaz Sürmeneli nereli? Busenaz Sürmeneli kimdir?

Busenaz Sürmeneli hayatı uzun? Busenaz Sürmeneli nereli? Busenaz Sürmeneli kimdir?

Busenaz Sürmeneli 25 Haziran 1998’da Trabzon’da doğdu. Trabzonlu olan milli boksör, aynı zamanda Trabzonspor Kulübü sporcusudur. Tuğçenaz adında ikiz kız kardeşi vardır. Rusya, Ulan-Ude’de gerçekleşen 2019 Dünya Şampiyonası’nda ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda velter sıklette altın madalya kazanmıştır.

İlklere imza atan Busenaz Sürmeneli 1998 doğumlu, 23 yaşında. Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünden mezun. 5 Avrupa, 3 dünya şampiyonluğu bulunuyor. Bursa’da doğduğunu, aslen Trabzonlu söyleyen Busenaz Sürmeneli futbol oynarken boksa geçiş yapan bir isim. Bursa’da futbol oynarken ailesinin işi nedeniyle taşındıkları Trabzon’da boksa başladı. Henüz Genç Milli Takım’dayken gelecek vadettiği için Büyükler Kadın Boks Milli Takımı’nın hazırlıklarına davet edilmişti.

“Babam bir firmada şoförlük yapıyor. Dört kardeşiz. Ailede sadece ikizim olan kız kardeşim boks ile ilgileniyor. Kendisinin Türkiye üçüncülüğü var. Çocuklukta Bursaspor’un kadın futbol takımı seçmelerine katılmıştım ama babamın işleri nedeniyle Trabzon’a taşınınca bu hayalim gerçekleşmedi. Antrenörüm Cahit Süme aynı zamanda teyzemin eşidir. Kendisiyle bir görüşmemizde, ‘Gel boksa başla, sevmezsen bırakırsın’ dedi. O şekilde başladım ve çok sevdim. Yaşım tutmadığı için ilk 5 yıl resmi müsabakalara katılamadım. Sadece özel turnuvalarda müsabakalara çıktım. İlk olarak yıldızlar kategorisinde düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve burada şampiyon oldum”