Cafer Mahiroğlu kimdir? kaç yaşında? Cafer Mahiroğlu eşi kimdir? Cafer Mahiroğlu Sivas’ın neresinden?

09.07.2022
Cafer Mahiroğlu kimdir? kaç yaşında? Cafer Mahiroğlu eşi kimdir? Cafer Mahiroğlu Sivas’ın neresinden?

Cafer Mahiroğlu kimdir? kaç yaşında? Cafer Mahiroğlu eşi kimdir? Cafer Mahiroğlu Sivas’ın neresinden?

Cafer Mahiroğlu, 1966 senesinde Sivas’ta dünyaya geldi. Liseden mezun olduktan sonra genç İstanbul’da hayata atıldı. İngilizce öğrenmek için 1980 senesinin sonuna doğru geldiği İngiltere’de konfeksiyon sektöründe çalışmaya başladı. İlerleyen dönemlerde, önceleri çalıştığı konfeksiyon atölyesini satın alarak kendi işinin sahibi oldu.

1991 senesinde çalışanı olduğu Armondi tekstil şirketini satın alarak Top Shop, New Look, Dorothy, Perkins, Tesco, Evans gibi markaların üreticisi oldu. 1983 senesinde kurulan ve kısa sürede 350 mağazasıyla İngiltere’nin büyük markalarından biri haline gelen Select, 2007 senesinde mali krize girince Mahiroğlu, şirkete talip oldu ve şirketi satın aldı.

Konfeksiyon işçiliğinden Halk TV’nin sahibi, patronu olarak anılan Cafer Mahiroğlu, ara ara gündeme gelmeye devam ediyor. Dünyaca ünlü birçok markanın tekstil üretici olan bir firmanın sahibi olan Cafer Mahiroğlu, 1966 yılında Sivas’da dünyaya geldi. İngiltere’deki Select isimli tekstil firmasının sahibi olarak bilinen Mahiroğlu, İngilizce öğrenmek amacıyla 1980’lerin sonunda İngiltere’ye gitti. Uzun süre konfeksiyon sektöründe çalıştıktan sonra, konfeksiyon markasını satın alarak kendi işini kurdu.

1991 yılında Armondi tekstil şirketini alan Mahiroğlu, Top Shop, New Look, Dorotthy, Perkins, Tesco, Evans gibi bir çok markanın üreticiliğini yapıyor. Cafer Mahiroğlu, 2007’de mali krize giren İngiltereli Select’i satın aldı. 350’ye yakın mağazası bulunuyor. İngiltere’nin en zengin 100 insanı arasında bulunuyor ve sıklıkla maddi sıkıntılar yaşayan ve batmak üzere olan markaları satın alıyor.

2008’de de Markofoni adlı online alışveriş sitesini satın aldı. Uluslararası dergi Forbes’in Türkiye versiyonu 2016 yılı Kasım sayısında Cafer Mahiroğlu’nun hikayesini kapak yaptı. en son olarak 2020 yılında ise Halk TV Satın aldı.

Verimsiz ve gelir sağlamayan mağazaları kapatarak organizasyonu güçlendirdi ve şirketi yeniden ayağa kaldırmayi başardı. Halen bünyesinde İngilterenin yanısıra, Türkiye, Romanya, Vietnam, Çin ve Hindistan’da yaklaşık 1500 ü Türk, 7 bine yakın çalışanı ile, üretim fabrikaları ve mağazalar zinciriyle geniş bir istihdam alanı meydana getiren Select, faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomilerine önemli bir katma değer oluşturuyor. Ayrıca Cafer Mahiroğlu, 2017 senesinde Markafoni’nin satın alındığını duyurdu.