Changpeng Zhao kimdir, aslen nereli? Changpeng Zhao ne iş yapıyor?

27.07.2022
Changpeng Zhao kimdir, aslen nereli? Changpeng Zhao ne iş yapıyor?

Changpeng Zhao kimdir, aslen nereli? Changpeng Zhao ne iş yapıyor?

10 Eylül 1977’de Çin’in Jiangsu eyaletinde dünyaya gelen Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, 1980’lerin sonlarında, 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Kanada’ya taşındı ve Vancouver, British Columbia’ya yerleşti. Anne ve babası Çin’de öğretmendi. Babası, “burjuva yanlısı bir zeka” olarak damgalanmadan ve Zhao’nun doğumundan kısa bir süre sonra kırsal alanlara sürgün edilmeden önce üniversite hocası olarak çalışıyordu. Gençlik yıllarında Zhao, McDonald’s da dahil olmak üzere bir dizi hizmet işinde çalışarak ailesine destek oldu. Tanınan isim, Montreal’deki McGill Üniversitesi’de bilgisayar bilimi alanında uzmanlaştı.

Üniversite eğitimini bitiren Zhao, Tokyo’da Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın bir alt yüklenicisinde çalışarak ticari siparişleri eşleştirmek için yazılım geliştiren bir staj aldı. Daha sonra, vadeli işlem yazılımı geliştiricisi olduğu Bloomberg Tradebook’ta dört yıl boyunca tam zamanlı çalıştı.

2014 yılında, Bitcoin almak için Şanghay’daki dairesini yaklaşık 1 milyon dolara sattı. Onun aldığı dönemde 600 dolar olan Bitcoin‘in (BTC) değeri 2 yıl sonra 200 dolara düşse de Zhao yılmadı ve Bitcoin’lerini elden çıkarmadı. Sadece çok zorda kaldığı zamanlarda küçük miktarlarda satışlar yaptığını belirten Zhao, kısa bir süre önce ilk aldığı Bitcoin’leri bugün hala elinde tuttuğunu da belirtti.

Zhao’nun servetinin 100 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.