Çilem Doğan kimdir? Çilem Doğan’ın üstündeki tişörtünde ne yazıyordu?

15.08.2022
Çilem Doğan kimdir? Çilem Doğan’ın üstündeki tişörtünde ne yazıyordu?

Çilem Doğan kimdir? Çilem Doğan’ın üstündeki tişörtünde ne yazıyordu?

Çilem Doğan, 2013 yılında evlendiği 1 çocuğunun babası Hasan Karabulut’u, şiddet gördüğü ve kendisini fuhşa sürüklemek istediği gerekçesiyle 8 Temmuz 2015’te tabancayla vurarak öldürdü.

Çilem Karabulut’un polisler tarafından götürülürken “Hep kadınlar mı ölecek?” demesi ve tişörtündeki “Dear Past: Thanks for all the lessons. Dear Future: I am ready” (Sevgili geçmişim, tüm derslerin için teşekkürler. Sevgili geleceğim, ben hazırım) yazısı da kamuoyunda yankı uyandırdı.

Adana’da yaşayan Çilem Doğan, 2013 yılında evlendiği Hasan Karabulut’u  fuhuşa zorladığı için 2015 yılında öldürerek, hapse girdi.

Toplumda büyük yankı uyandıran bu olay ile akıllara kazınan Çilem, önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Ardından karar bozularak; eylemin haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getirildi ve 18 yıla düşürülen ceza, iyi hal indirimi yapılarak, 15 yıla indi.

Çilem Doğan’ın avukatı İsa Ayanoğlu, davanın görüldüğü Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Bu talebi yerinde gören mahkeme heyeti, Ayanoğlu’nun başvurusu üzerine Çilem Karabulut için ’50 bin TL’lik kefalet belirledi.

Söz konusu paranın ödenmesiyle birlikte Çilem Doğan, Mersin’in Tarsus ilçesindeki Kadın Cezaevi’nden tahliye edildi. Kararı değerlendiren İsa Ayanoğlu, “Bu karar, şiddet gören kadınlar adına önemli bir zaferdir.” yorumunu yapmıştı.